23.10.22511x přečteno
PřečístWing foiling a foiling s sebou nese určité riziko. Ale jako jezdci můžeme minimalizovat množství rizikových situací, do kterých se dostáváme, tím, že dodržíme několik jednoduchých kroků před tím než vyrazíme do akce a na vodě budeme používat zdravý rozum.
Jaro už je za dveřma a dobré počasí přiláká mnoho lidí k vodě. Jelikož wing foiling je nový sport, tak mezi nimi bude i mnoho začátečníků. Již nyní občas slýcháme zprávy o ztrátě wing foilového vybavení kvůli poruchám různých součástí. Naštěstí to jsou jen ztráty na materiálu, o žádných zranění jsme zatím neslyšeli.
TIP 1.
PŘED KAŽDÝM JEŽDĚNÍM ZKONTROLUJTE ŠROUBY FOILU.
Je dobrý nápad rozložit foil a zkontrolovat všechny důležité šrouby. Ujistěte se, že všechny závity šroubů jsou neporušené a nejsou odtržené. Namažte je teflon gelem, aby nekorodovali (hlavně u moře). Zkontrolujte, zda šrouby nejeví známky ohybu. Pokud jste nedávno narazili foilem o dno v plné rychlosti, vaše šrouby se mohly ohnout.
Ujistěte se, že hlavy šroubů nejsou zaoblené a stržené. Většina foilů má dnes šrouby s hlavou Torx, které tolik netrpí problémy strženého závitu. Ale vždy je nejlepší se ujistit a případě potřeby je vyměnit.
Pro připevnění foilu k plováku se ujistěte, že jsou šrouby dostatečně utažené, ale ne příliš utažené. Vždy se ujistěte, že foil je pořádně připevněný k plováku. Přece nechcete, aby váš foil spadl do hlubin jezera nebo moře!
Doporučuji si také zakoupit celou náhradní sadu šroubů, to poslední co chcete, je zjistit, že po několika hodinové cestě k vodě vám nějaký šroub vypadl nebo že máte strženou hlavu a nedokážete foil utáhnout, či povolit.
TIP 2.
WING FOIL LEASHE
Oba leashe spojující jezdce s wingem a prknem musí být pevné a bezpečné. Leashe se mohou opotřebovat – zejména suché zipy nebo plastové přesky.
Je váš leash pevný a bezpečný?
Provedení testu napnutím a zatáhnutím za leash by mělo poskytnout určitou představu o stavu leashe (ačkoliv ani to není spolehlivé). Pokud vám připadá leash vytahaný a opotřebovaný, tak ho neváhejte vyměnit. Mě osobně se stalo, že mi leash v mrazivé vodě rupnul a wing mi uletěl. Wing, který vám na vodě uletí, opravdu nejde doplavat. Já jsem naštěstí narazil na ochotného kitera, který mi wing chytnul. Ztráta wingu na vodě může být nebezpečná zejména pokud jezdíte v mrazivé vodě nebo při offshore větru. Vždy to mějte na paměti a ujistěte se, že nejste na vodě sami a máte v pořádku leash.
TIP 3.
DEJTE OSTATNÍM DOSTATEK PROSTORU A KOUKEJTE OKOLO SEBE
Čím více začíná být wing foiling populární, tím více na vodě bude lidí a méně místa. Vaším úkolem by mělo být si uvědomit, že pro ostatní jezdce, ať už na windsurfu nebo kitu, nejste slyšet. Používejte zdravý rozum, nenajíždějte ze zadu na ostatní a držte si dostatečný rozestup.
Vyhněte se davům a najděte si otevřený prostor.
Čím více bude lidí na vodě, tím si dávejte větší pozor. Být dobrý jezdec a mít věci dobře pod kontrolou neznamená, že ti kteří se na vás dívají vědí, že to máte pod kontrolou a mohou mít strach, že budou zasaženi foilem. Poslední věc, kterou chceme, je vážná nehoda při níž najedete foilem na kolegu windsurfera nebo kitera. To by byla v mnoha ohledech špatná situace – a nejen pro zúčastněné strany. Mohla by mít širší důsledky, které by mohly skončit tím, že bychom na vodě viděli omezení.
CHRAŇTE SE.
Ať už jste ve wing foilingu nováčkem nebo jste zkušený jezdec, může být dobrý nápad nosit helmu a nárazovou vestu. Není se za co stydět, na lyžích a snowboardu také jezdíte v helmě a s páteřákem a nikoho to nepohoršuje.
Helma zmírní náraz, pokud se necháte vystřelit foilem. Pokud jezdíte ve vlnách a používáte leash na prkno, je helma a impact vesta v případě pračky vlnou nutností.
Zákon průměru nasvědčuje tomu, že čím více foilerů bude na vodě, tím je větší šance, že dojde ke srážce.
Ve všech případech je třeba používat zdravý rozum. Mějte na paměti osobní bezpečnost a bezpečnost lidí kolem vás. To je způsob, jak si všichni budeme tento sport nadále užívat a uvidíme, jak se rozroste.
Potřebujete poradit?
Stále si nevíte rady? Nevadí! Ozvěte se nám na shop@snowboardel.cz nebo zavolejte na +420 228 229 968 (9-17h) a my vám rádi poradíme! Máme na lince proškolené odborníky, kteří vám ochotně pomůžou vybrat to nejvhodnější vybavení právě pro vás.