23.10.22511x přečteno
PřečístSnowboarding je adrenalinový sport, který se zpravidla provozuje ve venkovním prostředí v neúprosných klimatických podmínkách. Vyrazit na snowboard s helmou na kolo, v džínech a slunečních brýlích může sice být ekonomicky přívětivá představa, garantujeme Vám však že si pojezd příliš neužijete. Ať už jste začátečník anebo pokročilý jezdec, je dobré vědět, jak správně vybrat to pravé snowboardové vybavení od prkna samotného, přes vázání, chrániče, bundu, kalhoty, až po další doplňky. Jen to Vám zaručí, že na svahu zůstanete v teple, suchu, bezpečí a budete mít výbavu odpovídající Vašim cílům a schopnostem. Dnešní trh nabízí řadu značek, modelů, technologií a vychytávek, ze kterých je možné vybírat. Jak vybrat snowboardové vybavení, tak aby sedlo právě Vám? To se pokusíme nastínit v následujících řádcích.
VÝBĚR SNOWBOARDU
Pokud se chystáte pořídit snowboard, jedna z prvních otázek, která se nabízí je, jak dlouhý snowboard vybrat. Základní poučka říká, že by Vám snowboard měl sahat někam mezi bradu a nos. Nezapomeňte ale také na svou váhu, která je neméně důležitým faktorem. Mrkněte na tabulku zde.
Pamatujte však, že délka snowboardu bude vždy osobní preferencí a všechny uváděné tabulky Vám dají pouze orientační přehled. Žádná z nich totiž nedokáže určit jaký jízdní styl preferujete, na čem se cítíte dobře a jaké specifické vlastnosti má konkrétní model prkna nad kterým uvažujete. Šířka snowboardu bývá jedna základní, pro jezdce s nohou 44EU a větší jsou dostupné wide snowboardy, které mají rozměr uzpůsobený větší noze.
Druhou vlastností, kterou je nutné brát na zřetel je flex snowboardu. Flex určuje tvrdost a poddajnost prkna. Tvrdé snowboardy jsou primárně určené pro agresivnější jízdu po upravené sjezdovce a rychlost. Měkká prkna jsou pro svou poddajnost často vyhledávána začátečníky a jezdci, kteří se rádi vyblbnou ve snowparku.
Dle využití můžeme snowboardy kategorizovat jako tvz. Allmountain, Freestyle (Park), Freeride (prašan) či Carving prkna. Allmountain snowboard je, jak již název napovídá, prkno do velkého spektra podmínek a umí od všeho trochu. Kvalitně si s ním zajezdíte na sjezdovce, ale dokáže i menší hrátky ve snowparku či jízdu v hlubokém sněhu. Freestyle speciály jsou prkna vhodná do snowparku, vynikají především během rotací, poletů, jízdě na bednách a zábradlí. Freeride snowboardy jsou zase uzpůsobené na jízdu v prašanu a volném terénu obecně.
Takové modely mají zpravidla posunuté těžiště směrem k patce a širší nose díky kterému prkno nádherně pluje v hlubokém sněhu. Prkna z kategorie Carving (či Alpine) jsou prkna určená pro jízdu na sjezdovce. Jde o dlouhá, úzká a tvrdá prkna pro jízdu s tvrdým vázáním a botami, což umožňuje maximálně se položit do oblouku.
Dále rozlišujeme také jednotlivé tvary snowboardů a jejich profil (průhyb). O tom jsme se rozepsali v samostatném článků.
VÝBĚR SNOWBOARDOVÉHO VÁZÁNÍ
Vázání je důležitým nástrojem, který přenáší Vaší energii do prkna. Opět platí, že pokud si chcete vybrat vázání, je nutné se zamyslet jaký styl jízdy je Vám nejbližší. Pro agresivní jízdu po upravených kopcích zvolte vázání tvrdší. Měkčí vázání je vhodné do snowparku a nenáročné ježdění. Pomineme-li disciplínu alpine snowboardingu, drtivá většina prodávaných vázání má zapínání na nastavitelné pásky (strapy) a ráčny. Před koupí se podívejte, do jaké míry jsou strapy polstrované. Čím více polstrování, tím více pohodlí vázání nabízí, ruku v ruce s ním však přichází ztráta na citu. Bohaté polstrování tak nemusí vyhovovat všem jezdcům.
Ráčny, které dotahují pásky, by neměly mít komplikované zakládání ozubeného řemínku. Uvědomte si, že vázání si budete zapínat v rukavicích, takže čím jednodušší ovládání, tím lépe. U nás na e-shopu najdete i kvalitní vázání FLOW, které sází na specifický patní nástup do vázání. Tento systém se vyznačuje patkou, kterou lze odklopit a zpětně zacvaknout. Strapy tak není nutné utahovat při každém nástupu.
Rovněž se dnes můžeme v obchodech setkat se zcela inovativními vázání, které vůbec nevyžadují upevnění boty pomocí strapů. )
Výrobce Burton prorazil na snowbaordový trh s technologií „Step on“. Vázání scela bez strapů s intuitivní obsluhou a velmi pevným spojením bota-vázání-prkno.
Velikost vázání
Většina firem udává velikost vázání v mezinárodních velikostech S-L a mírně se liší s každým výrobcem. Pro přesné určení doporučujeme využít převodní tabulky či osobně ozkoušet.
Pokud si budete jakýkoliv druh vázání kupovat v kamenné prodejně, doporučujeme si vzít s sebou i Vaše snowboardové boty a vyzkoušet, jak Vám do vázání sedí. Obzvlášť pokud plánujete koupit vázání od jiného výrobce, než máte boty. Stejně tak počítejte s tím, že je potřeba ověřit, zda vázání bez problému našroubujete na Váš snowboard. Většina výrobců se snaží ukotvení standardizovat, přesto je dobré se o této skutečnosti přesvědčit. Stoprocentní jistotou bude vybrat vybavení od stejného výrobce, případně zakoupit předefinovaný snowboardový komplet.
SNOWBOARDOVÉ BOTY
Jak už jsme nastínili v řádcích výše, výběr bot a vázání jde ruku v ruce. Ujistěte se, že oba komponenty k sobě dobře sedí. Prakticky všechny kvalitnější snowboardové boty se skládají ze dvou částí – vnější boty a vnitřní botičky. Výjimečně lze narazit i na boty z jednoho kusu. Ty stačí pro děti, které jsou lehčí a boty tolik nezatěžují. Všichni ostatní by se ale měli orientovat na dvoudílné boty, které poskytují noze větší oporu, lépe tlumí nárazy a v neposlední řadě se lépe vysoušejí. Vnější bota by měla být tuhá, co nejvíce zpevňovat nohu a pomáhat přenášet energii do vázání a snowboardu. Vnitřní vložka plní termoizolační funkci a fixuje kotník s chodidlem. Každému sedne trochu něco jiného, hlavně ať je Vám bota pohodlná a nikde výrazně netlačí.
Z hlediska utahování rozlišujeme boty se šněrováním na klasické tkaničky, rychloupínání pomocí systému „Speed laces“ a oblíbený patentovaný systém „BOA“. Klasické tkaničky mají tu výhodu, že si botu v různých místech stáhnete přesně tak, jak je Vám to nejpohodlnější. Negativem bývá delší doba zavazování. Speed laces (někdy také fast laces) Vám umožní botu stáhnout v zónách pomocí jediného tahu. Tkaničku pak pouze stáhnete do třecích drážek a jste připraveni vyrazit na svah.
S technologií BOA botu stahuje systém integrovaných lanek. Během pár otočení kolečkem tak máte boty utažené, povolit se dají jediným pohybem během necelé vteřiny. U špičkových modelů je možné se setkat i z tzv. Double či Dual BOA, kdy je možné stáhnout botu ve více, na sobě nezávislých, zónách. Jedinným mínusem toho systému je o něco vyšší pořizovací cena. Podrobného rádce, který vám pomůže s výběrem snowboardových bot naleznete na následujícím odkazu.
SNOWBOARDOVÉ OBLEČENÍ
Na co je dobré se zaměřit při výběru snowboardového oblečení? U snowboardové bundy a snowboardových kalhot se podívejte na vodní sloupec a prodyšnost. Vodní sloupec se měří v milimetrech, číslo představuje kolik srážek oděv vydrží nepropustit během 24 hodin. Proto například bunda s vodním sloupcem 15 000mm bude lépe odvádět vodu než bunda o 10 000mm. Prodyšnost oděvu je obvykle uvedena v gramech (např. 10 000 g), což je trochu zjednodušené. Ve skutečnosti jde o jednotku g / 24 hodin / m² – tedy počet gramů vodní páry, která projde během 24 hodin jedním čtverečním metrem látky.
Opět tedy platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe oděv odvádí vlhkost. Oblečení dále vybírejte podle přidaných prvků jako je pás proti vniknutí sněhu, odvětrávání, užitkové kapsy, podlepené švy nebo voděodolné zipy nebo třeba podle ekologické stopy, kterou výroba vašeho oblečení zanechává. Dětské snowboardové oblečení bývá někdy opatřeno systémem, který Vám umožní bundu a kalhoty postupně prodlužovat a vydrží tak více sezón. Kvalitní dětské oblečení se technickými parametry od dospěláckého zpravidla neliší. Nevíte si s výběrem bundy a kalhot rady? Připravili jsme pro Vás kompletního průvodce výběrem snowboardového oblečení.
Při výběru zimních rukavic se snažte rozmyslet jaký druh Vám bude sedět a jak vysokou tepelnou izolaci od rukavic očekáváte. V prstových rukavicích si obvykle zachováte nejvíce obratnosti a přirozený pohyb prstů. Palcové rukavice obvykle poskytují větší tepelný komfort i při nižší izolaci, protože prsty sdílí jeden prostor a generují tímto způsobem více tepla. Určitým hybridem, který spadá mezi dvě výše zmíněné varianty jsou rukavice tříprstové. Ty se vyznačují odděleným palcem a ukazováčkem, což poskytuje dobrý kompromis mezi obratností a tepelně izolačními vlastnostmi. Výběr správné délky manžety je především osobní preferencí. Vaším hlavním zájmem by však mělo být zamezení vniknutí sněhu pod rukavici a do rukávu.
Určitě při výběru zohledněte, jaký střih mají rukávy vaší bundy a v jakých podmínkách budete s rukavicemi nejčastěji pohybovat. Krátké rukavice pod bundu obvykle končí v oblasti zápěstí a nabízejí o kus větší svobodu pohybu. Jsou vhodné do stálých, teplejších podmínek a nejlépe sednou k bundě, která má konec rukávu opatřena suchým zipem nebo jiným systémem, který Vám dovolí rukáv zúžit.
Dlouhé rukavice přes bundu zasahují až do oblasti předloktí a umožňují samotný lem rukavice utáhnout kolem rukávu bundy, takže vniknutí sněhu do rukavice téměř nehrozí ani v hlubokém sněhu a silném větru. Mezi další vychytávky, které výrobci rukavic nabízejí patří například zesílená kritická místa, extra kapsa, stěrka na brýle nebo systém ochrany zápěstí, který nabízejí například rukavice LEVEL.
Základem tepelného komfortu při zimních sportech je zajistit efektivní odvod vlhkosti. Toho docílíte vrstvením oblečení, které je vyrobené z prodyšných materiálů. Jako vrstva pod bundu se hodí prodyšné technické mikiny z polyesteru, nylonu či bavlny. Na tělo je vhodné funkční termoprádlo a podkolenky z vlny či syntetických materiálů.
CHRÁNIČE A HELMY NA SNOWBOARD
Chrániče a helma na snowboard by měly být právem považovány za ty vůbec nejdůležitější doplňky na zimní sporty. Kvalitní helma už dávno nepatří mezi nepohodlné doplňky omezující v pohybu. V obchodech můžete vybírat ze tří typu konstrukce snowboardové helmy. Skořepinová helma (hardshell) má tvrdý vnější plášť lepený či nýtovaný k vnitřnímu pěnovému jádru. Obecně nabízí dobrý poměr mezi odolností a cenou, bývá však o něco těžší než ostatní varianty. Vstřikovaná konstrukce (In-mold) má rovněž dva hlavní komponenty – vnitřní EPS jádro a vnější tvrzenou vrstvu.
Hlavním rozdílem je, že vrstvy k sobě nejsou lepeny ani mechanicky upevněny. Jádro se za tepla vstřikuje do formy či lisuje do tenké vnější vrstvy a vzniká tak lehká, nízko profilová helma z jednoho kusu materiálu. Třetím typem je helma hybridní, která v sobě kombinuje obě výše zmíněné technologie. Nabízí tak odolnou skořepinu na svrchní straně a vstřikovaný skelet po stranách. Výsledkem je odolná, lehká helma s vysokou variabilitou umístění větrání a maximální ochranou.
Velikost snowboardové helmy
Velikost je obvykle udávána konfekční velikostí nebo dle velikosti obvodu hlavy v centimetrech. Ten se měří těsně nad obočím a zjistíte ho snadno pomocí krejčovského metru. Helma se při zkoušení nasazuje od čela směrem k temeni. Při lehkém pokývání hlavou by rozhodně neměla plandat. Správně usazená helma by ale neměla tlačit a veškeré její polstrování by mělo pohodlně obepnout obvod hlavy. Velkou výhodou námi prodávaného sortimentu je, že naprostá většina nabízených helem disponuje možností nastavení velikosti v rozsahu až 4 cm, většinou se velikost mění pomocí otočného kolečka či plastového pásku. Trefit se do správné velikosti je tak o to lehčí, což platí dvojnásob u rychle rostoucích ratolestí.
Nezapomeňte se ujistit, že helma bude dobře sedět tvarem na Váš konkrétní model brýlí. Pokud budete zkoušet helmu v kamenné prodejně, nebojte se vzít brýle s sebou a otestovat, jak vám celý komplet sedí. Obecně můžeme doporučit koupi brýlí a helmy od stejného výrobce, kde starost možného nepadnutí odpadá, případně zakoupit jeden z našich předefinovaných akčních setů brýle + helma, kde najdete výběr z pánských, dámských i dětských modelů. Špatně padnoucí set se odrazí i na horším odvětrávání vlhkosti z brýlí, které se Vám budou více mlžit. Více o této problematice a snowboardových helmách naleznete na následujícím odkazu.
CHRÁNIČE
Z chráničů je na našem e-shopu možné vybírat především ze selekce značek DAINESE a DEMON. Chránič páteře neboli „páteřák“ po helmě tvoří jeden ze základních prvků ochrany a obecně se těší vysoké oblibě mezi všemi jezdci, kteří vyhledávají alespoň trochu agresivní styl jízdy, kde hrozí zvýšené riziko pádu. Krunýř páteřáku může být tvořen plastovým skeletem, případně existují odlehčené verze z nárazuvzdorné pěny, tak jako mají například chrániče páteře DAINESE.
Pěnové výztuhy perfektně chrání před nárazy, především do překážek jako jsou kameny, stromy a zábradlí. Pevné plastové lamely zase dodají zádům dodatečnou oporu a nedovolí při pádu páteř nadměrně prohnout a zkroutit. Pozorně čtěte popisek zboží a hledejte správnou velikost pro Vaši postavu, páteřák by neměl na zádech odstávat nebo přesahovat až za krk, zároveň by však měl krýt záda v celé délce. Chránič páteře se prodává s popruhy přes rameno a bederním pásem, případně v integrované vestě. Možná to pro někoho bude znít trochu překvapivě, ale většina poranění páteře nevzniká přímým nárazem do oblasti zad. Hlavní příčinou bývá kompresní zranění při pádu na kostrč. Pro ochranu kostrče, kyčlí a boků nabízíme trenky a kalhoty s vestavěnými chrániči na kritických místech. Pro maximální bezpečí se můžete poohlédnout i po chráničích loktů a kolen od výrobce Demon.
BRÝLE NA SNOWBOARD
Většina dospělých se vejde do jedné, standartní velikosti rámečku. V podstatě se dá říci, že brýle se prodávají jako unisexový doplněk. Pomineme-li dětské snowboardové brýle, existují i brýle pro dospělé s upravenou velikostí rámečku a popruhu tak, aby seděli na menší či větší obličej. Například výrobce SMITH své modely o větší velikosti označuje termínem „XL“. Máte opačný problém a brýle o standartní velikosti jsou Vám vždy větší? Zkuste oblíbené brýle ELECTRIC EG 2.5, které jsou navrženy speciálně pro menší obličeje. Při výběru brýlí si zjistěte, jakou míru propustnosti světla mají daná skla. Propustnost světla se standartně označuje jako VLT.
Nižší procento definuje skla, která jsou vhodná do jasných a slunečných podmínek. Vyšší index zase označuje čočky do zataženého počasí se zhoršenou viditelností. Jak jsme již nastínili v řádcích výše, výběr snowboardových brýlí úzce souvisí s výběrem helmy. Oba doplňky k sobě musí dobře sedět. Určitě se chcete vyhnout velké mezeře mezi brýlemi a helmou. Stejně tak by helma neměla blokovat ventilační kanálky na svrchní straně brýlí, jinak bude docházet k nadměrnému mlžení skel. Tento problém se dá eliminovat osobním vyzkoušením s Vaší helmou, výběrem modelu od stejného výrobce jako máte helmu, či zakoupením jednoho z našich akčních zlevněných setů brýle + helma.
SNOWBOARDOVÉ DOPLŇKY
Potřebujete navoskovat prkno? Hledáte obal snowboard, stompad či skládací lopatku? Mrkněte k nám do e-shopu Snowboardel a vybírejte z široké škály snowboardových doplňků.