23.10.22511x přečteno
PřečístVÝBĚR VYBAVENÍ
Jako u každého sportu, tak i u wingfoilingu je důležité vybrat vhodný komplet. Pokud máte zkušenosti s vodními sporty jako jsou windsurfing nebo kiting, bude váš výběr jiný než u úplného začátečníka, který nikdy nestál na žádném plováku a neví jakým směrem fouká. Pokud máte zkušenosti s foilingem, tak výběr bude zase lehce odlišný.
Neexistuje žádný vzorec nebo návod, každý by měl zhodnotit svoje schopnosti ovládání plováků na vodě a zkušenosti s větrem. Pokud cítíte, že jste zdatný jezdec, je dobré vybrat rovnou menší plovák i foil a poprat se začátkem. Trocha trápení vám ušetří brzkou výměnu vybavení.
VÝBĚR PLOVÁKU:
Velice vhodné je otestovat ovládání wingu na SUPu. Jakmile budete mít ovládání wingu zmáknuté můžete přejít na plovák s foilem.
WINGFOILING PLOVÁKY PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY: DELŠÍ PLOVÁKY VE VÝTLAKU OKOLO 100-140 L
Pro úplného začátečníka, který nemá žádné zkušenosti se sporty jako windsurfing či kiting, je vhodné delší prkno, které více podrží a pomůže s rozjezdem. Zde funguje rovnice vaše váha + 40-50L výtlaku. Tzn. pokud vážíte 80 kg ideální plovák bude mít 120-130 L s délkou okolo 190-210 cm.
PLOVÁKY PRO WINGFOILING-ZAČÁTEČNÍKY, ALE ZKUŠENÉ WINDSURFAŘE A KITERY:
Zde platí pravidlo vaše váha + 15-30 L, tedy pokud vážíte 80 kg, vhodný plovák bude mít výtlak 95-110 L. Dá se zakoupit již velice krátký plovák okolo 155-180 cm, balanc je sice náročný, ale odměna při levitaci je veliká a zároveň i skladnost je velké plus. Zde bych vypíchnul např. plováky německé značky VAYU, která je nová na wing trhu a plováky se vyznačují slušnou cenou, kvalitou a velice krátkou délkou.
VÝBĚR FOILU NA WINGFOILING:
FOIL PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY:
Při výběru foilu stejně jako boardu zvažte vaše zkušenosti s vodními sporty. Pokud se budeme držet vzorového příkladu, muž 80 kg, tak ideální foil pro absolutního začátečníka na české podmínky má plochu předního křídla mezi 1700-2000 cm2, mast (noha) má 65-75 cm na výšku a fuselage (trup) je delší, tzn. 70-80 cm. Velikost zadního křídla ovlivňuje stabilitu. Tedy pokud zvolíte větší zadní křídlo, foil bude stabilnější, pokud menší, bude lépe zatáčet a stabilita bude horší.
FOIL PRO WINGFOILING-ZAČÁTEČNÍKY, ALE ZKUŠENÉ WINDSURFAŘE A KITERY:
80 kg jezdec zvolí foil s plochou předního křídla 1400-1800 cm2, mastem 70-85 cm, a fuselage bude mít 65-75 cm. Naopak 60 kg jezdec by měl sáhnout spíše po předním křídle s plochou 1200-1500 cm2, mastem 70-85 cm a fuselage bude mít 65-75 cm.
Pokud to s wingfoilingem myslíte vážně, doporučuji zvážit při výběru foilu jaké další přední a zadní křídla má výrobce v nabídce, abyste po třech měsících nemuseli zakoupit celý nový foil set, ale mohli pouze vyměnit komponenty za menší rychlejší přední a zadní křídla. Jedná se o značné ušetření nákladů. Navíc může takto začít wingovat celá rodina. Jednu z největších nabídek foilového vybavení na českém a slovenském trhu má AXIS foils.
Nelámejte si hlavu s karbonovými nohami, na začátek hliník bohatě stačí. Větší přední křídlo foilu nutně neznamená dřívější levitaci, v začátcích ježdění budete s větším předním křídlem dříve levitovat, protože foil bude hlavně stabilnější a pomalejší. Ale jakmile se začnete zlepšovat zjistíte, že rozjezd je hlavně o technice.
TVAR KŘÍDEL
Co se týče tvaru předních křídel, tak je důležité se podívat hlavně na tloušťku předního křídla, neboli úhel náběžné hrany křídla. Na aspect ratio (poměr rozpětí křídla k hloubce křídla) všeobecně platí, že čím větší aspect ratio, tím má foil větší glide a déle vydrží v levitaci stejně jako kluzáky letadel. Pokud má foil větší úhel náběžné hrany, laicky tloušťka, tak foil letí v menší rychlosti, tím pádem je vhodnější pro začínajícího, ale jeho top speed je značně omezená. Přední křídla zakřivená směrem dolů se lépe ovládají v zatáčkách.
Proto pro začínajícího jezdce je vhodnější foil s větším aspect ratio a větší náběžnou hranou.
VÝBĚR WINGU
K výběru wingu máme již samostatný článek v poradně, kde je vše potřebné řečeno.
- odkaz jedna: Jak vybrat wing dle sportu
- odkaz dvě: Jak vybrat správný wing
JAK UDĚLAT PRVNÍ WINGFOILING SETUP (NASTAVENÍ)
Nevíte kam dát na váš plovák foil? Jestli použít podložky pod zadní křídlo? Či kam dát poutka nebo jestli je vůbec dávat?
Základní pravidlo je dávat vše na střed. Většina prken je konstruována tak, že distribuce výtlaku je přizpůsobená středové poloze mastu a středové poloze poutek. Při prvním použití doporučuji dát mast na střed a nepoužívat poutka na plováku nebo použít pouze přední poutka. Postavte se na plováku do prostoru, kde jsou naznačené díry na poutka, a to je vaše základní výchozí pozice.
Jakmile začnete jezdit v levitaci, koukněte se, kde na plováku stojíte a tam umístěte poutka. Každý foil je jiný, ale docela dobře funguje také poučka, že přímo nad předním křídlem foilu je také těžiště, tzn, když si představíte svislou osu tak přesně v té ose by měl být váš postoj. Je potřeba si uvědomit, že ovládáte přední křídlo foilu a neovládáte board. Co se týče podložek pod zadní křídlo, tak ty se používají pouze pokud jde plovák špatně z vody nebo pokud od foilu očekáváte kratší a agresivnější otočky. V počátcích doporučuji nepoužívat podložky pokud výrobce neuvádí, že podložka je nezbytná. Nezapomeňte připevnit wing a board leashem a hurá na vodu.