Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Duotone Kiteboarding: novinky sezóny 2021

Kiteboarding 4/3/2021 3 minuty čtení

Nějakou dobu se zdálo, že žádný velký pokrok ve vyvoji vybavení pro kiteboarding již nebude. Každý výrobce se snažil rok co rok něco vylepšit na tvaru kitu, předělat vývazy, vylepšit shape prkna… ale ani s nadsázkou nejde říct, že se jednalo o velké revoluční změny. Zatím jen pár značek, včetně Duotone Kiteboarding, přišlo na to, že prostor pro vylepšení je potřeba hledat někde jinde. 

Pro sezónu 2021 proto přichází Dutone Kiteboarding se zcela novou řadou Strong Light Superior, zkráceně jenom SLS. Jedná se o zcela revoluční změnu v materiálech, které se používají pro výrobu, a to nejen kitů, ale taky prken (jak twintipů, tak directional), a dokonce i barů. Chcete se dozvědět víc? V tomto článku popíšeme, o jaké změny se jedná, a jaký vliv to má na technické charakteristiky vybavení Duotone a kiteboarding jako takový. 

Kity SLS

U kitů řady SLS klasický dacron u náběžné hrany a centrální spíry byl nahrazen zcela novým materiálem Penta TX, který je lehčí, pevnější a odolnější. 

Díky Penta TX, který má o 15% nižší váhu, než dacron, kity SLS váží až o 560 g méně, než jejich klasická verze. Výsledkem je větší větrný rozsah, hlavně díky low windu, protože lehčí kite logicky potřebuje míň větru. V praxi se to taky ukázalo jako obrovská výhoda při jízdě na foilu, draky řady SLS jsou z tohoto důvodu pro foiling velice vhodné a mezi nafukovacíma kitama nemají skoro žádnou konkurenci. 

Penta TX dělá kite nejen lehčím, ale taky pevnějším. Kite líp drží tvar v silném a poryvovém větru, nedeformuje se, pevnost tvaru zaručuje větší preciznost ovládání. 

Kity řady SLS jsou bezkompromisní mašiny s obrovským větrným rozsahem, které posouvají hranice a možnosti. Tyto kity spojují pevnost 5-spírového kitu, rychlost 3-spírového kitu, a jsou navíc lehčí.

V roce 2021 označení SLS dostali modely Neo a Evo. Takže letos v nabídce Duotone najdete jak klasický Neo a Evo, tak nově Neo SLS a Evo SLS. 

Prkna SLS

Stejně jak u kitů, pro výrobu prken řady SLS se používají nejnovější a nejmodernější materiály, díky tomu jsou boardy lehčí a pevnější. 

Prkna SLS, jak twintipy, tak directional, jsou nově vybavený SLS Innegra, který vynahradil klasický sklolaminát. Innegra je lehčí a pevnější materiál, díky kterému je snížena váha a zvýšená odolnost prkna, hlavně proti prošlápnutí u surfboardů. SLS prkna jsou o něco tvrdší, než jejich klasická verze, mají lepší pop při odrazech a tlumí dopady, čímž se zvyšuje celkový komfort při jízdě a trikách. Kombinace Textreme a Innegra zaručuje lepší zpracování chopu a menší vibrace, což zachrání především kolena, která při chopu trpí nejvíc. 

U twintipů většina prken bude jak v klasické verzi, tak ve verzi SLS. U surfboardů v klasickém provedení a v provedení SLS zůstávají pouze modely Wam a Whip, zbytek bude představen už pouze ve verzi SLS. Přehled SLS boardů pro sezónu 2021:

Twintipy
Jaime SLS
Select SLS
Soleil SLS
Spike SLS
Ultraspike SLS
Directional
Fish SLS
Session SLS
Voke SLS
Wam SLS
Whip SLS
Hybrid SLS

Bary

Na rozdíl od prken a kitů, bary sezóny 2021 nedostaly označení SLS, ale ani tady se to neobešlo bez velkých změn co se týče použitých materiálů. 

Jedná se o nové šňůry FLITE99 od Robline. Tyto šňůry prošly testem kvality SK99 a jsou o 12% odolnější a o 15% pevnější v tahu. Navíc jsou tenčí o 6,5%, díky čemuž jsou rychlejší. Nový vylepšený povlak a materiál Monofil dělají lajny FLITE99 odolnější vůči opotřebení.

Navíc, všechny nové bary Duotone mají certifikát ISO 21853, který reguluje hlavně bezpečností prvky baru, tzn. Quick-release systém (neboli bezpečný odstřel kitu). Odstřel je stejný, jak u starších barů Duotone, nově ale prošel oficiální certifikací. 

Co nás čeká v budoucnu?

Z našeho pohledu, kitboardový průmysl bude v budoucnu hledat změny právě v oblasti nových revolučních materiálů, kity, prkna a bary budou čím dál lehčí a pevnější. Výsledkem bude úplně nový standard v kiteboardingu, kterému se budou muset přizpůsobit všichni výrobci, aby nebyli vytlačení z trhu. Už teď dle poptávky a recenzí na novou řadu SLS od Duotone můžeme konstatovat, že rozdíl tam opravdu je, a většina lidí, co již vyzkoušeli SLS, se nebudou chtít vrátit k ničemu jinému. 

Navíc je možný, že kiteboarding bude čím dál víc regulován ISO a jinými organizacemi, které donutí všechny výrobce dělat vybavení dle určitých standardů a bezpečnostních norem. 

Andrey Todd

“ Sales Manager pro kiteboarding s mezinárodními zkušenostmi. Andrey ti poradí jak vybrat toho správného draka DUOTONE, nebo neopren ION.”

Andrey Todd

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: