Přeskočit na obsah
Sporty

Test Emerice Herman 6

Skateboarding 8/10/2013 3 minuty čtení

Emerica Herman G6 weartest

Výroba skate bot je v posledních několika letech hodně tvrdým bojem. Odpovědí na zápalvu trhu technologií z běhání a dalších pokusů korporací proniknout do světa skateboardingu je ryze technická bota od legendární skate značky Emerica, která dokazuje, že “core” firmy ještě zdaleka nejsou ze hry, ba naopak …

Boardfeel

V posledních pár letech se firmy snaží citlivost prošívaných bot maximálně zlepšit. G6 jsou v tomhle ohledu asi tím nejlepším, co může tahle konstrukce nabídnout. Už od začátku jsou boty až překvapivě flexibilní a odpadá tak nutnost je vyšlapávat a můžete v nich jezdit hned “z krabice”. To má na svědomí zejména kombinovaná konstrukce boku podrážky, díky níž je bota ohebnější, ale zároveň dostatečně stabilní a chrání kotník proti zvrtnutí.

Tlumení dopadů

Třetí model Bryana Hermana dostal název podle nového tlumícího červeného G6 gelu, který tvoří celou střední vrstvu podrážky. Jestli tím Emerica chtěla říct, že tahle věc tlumí 3x lépe než původní zelený G2 gel, tak to lze jen potvrdit. Dopady s G6 jsou zkrátka jako nic, jako byste místo z pěti schodů sjížděli obrubník, takže budete mít určitě snahu skákat větší věci, protože odražených pat se v těchhle botách rozhodně bát nemusíte. G6-ky jsou navíc jako pírko, což dojem ještě umocňuje.

Odolnost

Nedlouho po tom, co jsem G6ky dostal k testu, jsem pochopil fatální nevhodnost výběru pro weartest. Tahle bota je prakticky nezničitelná a ani po delší době nevykazuje žádné větší opotřebení. Celá špička je z jednoho kusu semiše a prošívání je pouze dekorativní, takže kromě tkaniček nemáte vlastně vůbec šanci cokoli prodřít. Emerica konečně opustila mělký stromečkový vzorek podrážky, který se snadno obnosil, a nahradila ho novým trvanlivějším vzorkem s kombinací několika souvislých panelů, které životnost podrážky ještě zvyšují.

Větrání

Konečně někdo pochopil, že skate boty by mimo jiné měly taky zabezpečovat to, aby se vám při ježdění zbytečně nepotila noha. G6-ky mají pro větrání síť na vnitřní straně boty a v jazyku (Cold Air Intake). Vzduch tak v botě krásně cirkuluje a ani po delší době ježdění v horku nemáte pocit “pálení” při dopadech. Jednoduše řečeno – díky Cold Air Intake můžete skejtovat déle než v normálních nevětraných botách.

Abyste docenili funkčnost tohohle systému, zkuste si schválně vzít na 5 minut svoje staré boty a pochopíte. Větrání by zřejmě mohlo fungovat ještě o něco lépe, kdyby ho zevnitř ca. z 1/3 nepřekrývala vnitřní výstelka, ale i takhle funguje asi o 100 % lépe než cokoli jiného na trhu.

Stabilita a ochrana

Narozdíl od svého předchůdce G-Code není G6 tak extrémně nízká. Je to klasický low-top model, ale i přesto je hodně stabilní. Toho Emerica docílila integrací tlumícího gelu do podrážky, což snížilo množství pohyblivé hmoty v botě a dovoluje tak použít mnohem tenčí vložku (oproti G-Code je méně než poloviční). Bota má hodně příjemný vnitřní tvar, takže noha v botě hezky sedí. Osobně jsem měl o půl čísla menší velikost – menší objem výstelky působí, že bota je trošku větší. Doporučuju vyzkoušet.

Celkový dojem

Několik posledních let se Emerica profilovala jako značka s typickými lehkými a jednoduchými vulkanizovanými modely. Absence éS footwear a konkurence obuvnických gigantů, ale zamíchaly kartami a Emerica vytáhla svoje esa, aby se na trhu neztratila. Opustila snahu podbízet se zákazníkům trendovými modely alá Laced nebo Janoski a rozhodla se ukázat, že ví, co skaters potřebují. Vznikl tak nejen nový standard ve skate botách, protože G6 hodně převyšuje osvědčené klasiky pro street skateboarding, ale zrodila se tak de facto nová Emerica. O nic míň rebelská, ale díky genům éS o pořádný skok techničtější. Mně se ale líbí, co Vám?

Emerica Herma G6 mid-test review

Zpátky ve hře! Třetím promodelem Bryana Hermana posouvá Emerica možnosti skate bot o pořádný kus dál. Dostála tak svému novému sloganu “Higher Quality” a napravila všechny věci, které jí byly až doteď vyčítány a udělala z nich své přednosti. V celkovém dojmu je G6 skvělý model pro street skateboarding s řadou vychytávek a nelze ho hodnotit jinak než 9 z 10 bodů.

Ochrana   8/10

Tři tvrdší panely na podrážce chrání proti dopadům na hranu a rychlému opotřebení vzorku na nejnamáhanějších místech. Oceníte zejména ten na patě.

Tlumení dopadů 10/10

Zapomeňte na všechno co jste doteď slyšeli o pěnách a gelech z běžeckých bot atp. Červený G6 gel je rozhodně to nejlepší, co momentálně existuje a díky němu budete chtít v jednom kuse skákat schody nebo gapy.

Větrání   9/10

Díky Cold Air intake větrání na vnitřním boku boty jsou vaše nohy v ideální teplotě, takže nejen, že po ježdění nesmrdí, ale taky nejsou tak namáhány, takže vydržíte jezdit déle. Nanejvýš praktická věc!

Boardfeel  8/10

I přesto, že se jedná o “cupsole” je G6 neuvěřitelně flexibilní a zároveň dost stabilní. To má na svědomí trojdílná stavba boku podrážky. V oblasti cupsole konstrukce asi těžko budete hledat citlivější botu.

Odolnost   10/10

Boty jsou prakticky z jednoho kusu semiše, takže kromě tkaniček nemáte co prodřít. Výborný je nový vzorek podrážky, který je mnohem hlubší a odolnější než dřív.

 

Snowboardel

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: