Přeskočit na obsah
Sporty

ION 2015

Kiteboarding Windsurfing 12/12/2014 8 minut čtení

Značka ION je velmi mladá, s historií pouze několika let, ale za těch pár sezon se jí podařilo to, co málokomu. Po raketovém startu se během asi tří sezon trvale zabydlela na trhu a v současné době zaujímá velmi lichotivé postavení. Úspěšně soutěží s velikány, jako např. Mystic, a její pozice je v současné době již zcela rovnocenná. Proto je také současně nejúspěšnější značkou v portfoliu Boards and More a grafy z prodejů každý rok rostou opravdu hodně strmě. Kdo produkty ION zná se ale jistě nediví. Vysoká kvalita jde ruku v ruce s velmi neotřelými a zajímavými designy a každý rok nabízí ION nové a nové produkty, které zaujmou již na první pohled třeba jen vzhledem.
K základním kamenům nabídky patří jistě neopreny. ION pokrývá široké spektrum, od levné řady Element/Pearl po exklusivní kousky řady Strike Select/Jewel Amp. Prodejním bestsellerem se v minulých sezonách stal suchý oblek Fuse, kde ION jako první nabídnul tento oblek v celoneoprenovém provedení, nyní již zareagovali i ostatní výrobci a nabízejí podobné obleky. Fuse (a dámská obdoba Envee) zůstává vlajkovou lodí neoprenů ION i v roce 2015. Následuje exklusivní DL řada Strike Select a Strike, dále freezipová surf řada Onyx, pokračuje řadami Hybrid a Quantum, až po nejlevnější Element. V dámském provedení pak sucháč Envee následuje Jewel Amp, Jewel, Isis, Hybrid WMS a levná řada Pearl.

K neoprenům je třeba uvést následující poměrně důležitou informaci – obecně se dlouhé neopreny dělí na 2 základní skupiny – SL, Single line, Mesh, Skin, a další podobné názvy znamenají použití neoprenu s vnějším “gumovým” povrchem, naopak Double line, DL, znamená použití neoprenu s vnějším “textilním” povrchem. Mezi oběma provedeními je poměrně dost zásadní rozdíl. Výrobní rozdíly nemá smysl zde pitvat, důležité jsou rozdíly, které pocítí každý běžný uživatel. A ty jsou zcela jasné – Single line neopren je vždy teplejší než Double line. Důvod je také jednoduchý – na gumovém povrchu se prakticky nedrží žádná voda, která ihned steče pryč. Naopak v textilu na povrchu DL neoprenu se vždy nějaká voda udrží, textil trochu “nasákne” a voda tam prostě je. Pokud je člověk pak na větru (což je převažující stav kitera nebo surfera při jízdě), tak v SL neoprenu se nemá z povrchu co odpařovat, na rozdíl od vody která zůstává v  DL neoprenu. Jak jistě každý ví z fyziky základní školy, odpařováním se odebírá teplo, povrch se ochlazuje. Tím člověk oblečený v neoprenu samozřejmě chladne a je mu zima. Tomuto jevu se říká anglicky “windchill efect” a je to fyzikální jev, který je prostě realitou. Z uvedeného tedy vyplývá, že SL neopren je vždy teplejší než stejně tlustý DL. To je kvalitativně pravda, ovšem je k tomu třeba současně dodat následující věty:

Z výše uvedeného lze shrnout porovnání do obecného závěru: SL neopren jen o něco málo teplejší než kvalitní DL oblek, ale jinak má již jen samé nevýhody – horší elasticita, náchylnost na mechanické poškození, výrazně kratší  životnost. V součtu výhody DL obleku vyváží tu jedinou jeho nevýhodu – zmíněný windchill efekt. Navíc DL obleky se dělají většinou o něco tlustší než podobné SL, takže tím jsou ty tepelné vlastnosti ve srovnatelných cenových hladinách opravdu prakticky vyrovnané.
Proč tento podrobný rozbor? Protože realita je taková, že celosvětově se prodává cca 95% DL neoprenů a jen 5% SL. Trend je jasný a neoddiskutovatelný – SL neopreny jsou minulost, DL je budoucnost. Na našem trhu je povědomí bohužel stále jako před deseti lety – většina zákazníků požaduje SL neopren, protože je teplejší (dobře, budiž, o něco málo ano) a ne ten hadrovej, kterej profoukne (!!).  Ano, i s takovým názorem se setkáváme hodně často a osvěta bohužel moc nepomáhá. Pro vyznavače SL neoprenů bude tedy důležitá informace, že u obou našich značek neoprenů (ION, PROLIMIT) bude v sezoně 2015 v nabídce pouze jeden model dlouhého kompletně SL neoprenu (ION Quantum a Prolimit Raven), jinak celá ostatní produkce bude více či méně DL. Takový je celosvětový trend a doufám, že po tomto detailním rozboru a vysvětlení i naši zákazníci konečně změní názor a nebudou se bát koupit si kvalitní DL neopren, který jim v souhrnu všech vlastností přinese mnohem větší kvalitu a pohodu než podobný single line model.

Co dál nabízí ION? Je toho mnoho a nelze všechno jmenovat. Z neoprenového příslušenství jde zejména o skvělé boty, kukly, čelenky a rukavice, které jsou opravdu exklusivní, i když současně také dost drahé. Samozřejmě že v nabídce jsou i velmi nápadité lycry, thermo topy, neo topy.

Zvláštní kapitolou jsou trapézy, a to jak na windsurf tak hlavně na kite. Ty, co ocení nápady a technické provedení, jistě zaujme provedení s paměťovou pěnou, kterou ION nabízí již třetím rokem (Apex Select a Radium Select) a zvláště pak zbrusu nový koncept s vyměnitelnými výztuhami umožňujícími zcela individuální nastavení podle osobních preferencí – jedná se o špičkový kite trapéz Spectre.

Dalších modelů trapézů je nepočítaně, každý si vybere dle svých preferencí i dle toho, co mu dovolí jeho kapsa. Důležité je také, co kdo jezdí, jestli vlny, tak potřebuje trapéz s twister fitem, pokud klasický freeride, tak bude pravděpodobně preferovat friction fit.

Velmi široká je i nabídka bagů, a to jak kitových, tak windsurfových a na wake. Na wake jistě oceníte i velmi kvalitní vesty a helmy, které jsou v nabídce opět v několika provedeních a cenových relacích. Samozřejmě jsou v nabídce i vesty na kite a windsurf.

ION nabízí i velmi dobré brýle v nejvyšší kvalitativní i cenové hladině, které jsou určené speciálně pro vodní sporty a které se již na našem trhu zabydlely.

Z unikátních novinek je pak možné zmínit např skvělé “surfears”, špunty do uší, se kterými uslyšíte téměř stejně jako bez nich.

Další divize značky ION pak nabízí široké spektrum street a surf oblečení – boardshorty, trika, mikiny, atd. Tyto produkty jsou na zcela srovnatelné úrovni jako např Quiksilver nebo Roxy. Na začátku sezóny 2015 bude oblečení ION také v naší nabídce.

ION je velmi kvalitní značka s ohromě širokou nabídkou příslušenství a potřeb pro kite, windsurf, wake, SUP, ze které si vybere každý, kdo hledá kvalitu, progresivní nápady, design, to vše za rozumnou cenu!

Sepsal: Albert

Albert Žegklitz

“ Kitující důchodce, který se windsurfingu a kiteboardingu aktivně věnuje už přes 25 let. Aktuálně ho můžete potkat jak se prohání s wingem na skejtu či snowboardu.”

Albert Žegklitz

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: