Přeskočit na obsah
Sporty

Nafukovací wingfoilboard STX Ifoil test

Wing 14/4/2021 2 minuty čtení

Při posledním ježdění na Štěpánském rybníku se naskytla příležitost otestovat nafukovací wingfoilboard od STX ve velikosti 5.1, který máme ve Snowboardelu jako vzorek. Byl jsem k nafukovacímu wingboardu hodně skeptický, jak se ale ukázalo, jedná se o funkční koncept, který se sice nevyrovná klasickému pevnému wingboardu, ale pokud je priorita skladnost a cena. Tak je plně dostačující.

STX Ifoil se nafukuje a balí stejně jako klasický SUP. I když je zabalený, tak velikostí připomíná spíše menší paddleboard. Konstrukce tohoto wingboardu je FXL (Fusion Double Layer X Light), kde jsou dvě vrstvy slisovány za tepla bez použití lepidla – PVC a odlehčená tkaná vlákna, která brání tomu, aby se materiál rozpínal. Výsledkem je super lehká konstrukce, která se vyznačuje velkou tuhostí. Uchycení foilu je stejné jako u klasického wingboardu, tedy dvojitý foilbox.

jak se jezdí na nafukovacím wingboardu?

Wingboard jsem testoval s foilem NSP, který má plochu předního křídla 1700cm2. Tento foil se vyznačuje vzletem již v nízké rychlosti, což je na nafukovací wingfoilboard nutnost. Začátek je stejný jako na klasickém wingboardu, nejdříve na kolena, wing nad hlavu a jen co se malinko rozjedete, tak se postavíte, nejdříve na přední nohu a pak na zadní. S tímto foilem bylo na rozjezd potřeba si stoupnout malinko více dopředu, tak aby se boardu tolik nenořila záď a přešel bez problému do levitace. Pokud se wingboardem dotknete hladiny, tak nemějte strach, nebudete katapultováni dopředu, trochu více se zbrzdíte než na klasickém pevném wingboardu, ale budete pokračovat dál v jízdě.

5.1 byla ideální velikost na moji váhu 83 kg. Avizovaný výtlak je 160L, ale pocitově to bylo méně. Neměl jsem žádný problém se stabilitou jak v rozjezdu, tak v levitaci. Board fungoval tak jak měl. Pokud se budete na tomto plováku učit první jízdu v levitaci a otočky, doporučuji offset postavení, tak abyste měli co největší stabilitu a ovládali jste foil, protože na wingfoilboardu jezdíte na foilu, a ne na plováku. Viz foto. 

offset postavení na wingfoilboardu

Celkově mám z tohoto nafukovacího wingboardu dobrý pocit. Kvalit pevného boardu nedosahuje a ani dosahovat nemůže. Vzlet není tak bezproblémový, jak na pevném prkně, ale při troše cviku budete létat skoro stejně jako na pevném boardu. Jako nutnost vidím foil, který létá již v malé rychlosti tzn. větší plocha min. 1500 cm2.

Pokud nevíte, jaký vybrat wing a foil k tomuto wingboardu, podívejte se do naší poradny, nebo nás neváhejte kontaktovat.

Marek Potštýnský

“ Marek se ve Snowboardelu stará o oddělení WING a WINDSURFING. Ve windsurfingu patří k nejlepším freestyle jezdcům v ČR, hravě zvládl i foil windsurfing. Nově ho uhranula jízda na Wing foilu a dělá až neskutečné pokroky. V zimě se na něj můžete obrátit s dotazy ohledně freeski, protože skáče dobře, skáče rád....”

Marek Potštýnský

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: