Přeskočit na obsah
Sporty

North Evo a Click bar 2018

Kiteboarding 20/12/2017 4 minuty čtení

Evo 2018 a Click bar 2018 – první pohled

Evo 2018 prošlo velkou revizí oproti loňskému modelu, s cílem nově definovat jeho místo v celkové nabídce značky North Kiteboarding. Od začátku Evo bylo a je nejvšestrannější kite z celého North portfolia, ale často byly slyšet názory že jeho pozice je blízko kitu Rebel a že rozdíly jsou velmi malé. Nyní je tedy všechno jinak, Evo prošlo velkou změnou a z loňského provedení nezůstalo prakticky nic.
Okamžitě je vidět, že Evo má nově pouze 3 žebra místo pěti, jak tomu bylo doposud, vrchlík má čitelný delta shape. Cílem změn je zlepšení letových vlastností, snížení tahu na baru a celkově větší uživatelská přívětivost nového kitu. Současně ale Evo stále zůstává na své pozici v nabídce značku North, tedy jako do-it-all kite, se kterým můžete drtit vlny, stejně tak jako se štípat při náročných wakestyle tricích.

Současně je třeba se také zmínit o novém Click baru v provedení roku 2018. Click bar byl uveden na trh v roce 2017 s velkým promotion. Postupem času utichly černé předpovědi jeho zapřisáhlých odpůrců, protože se jasně ukázalo, že žádné zásadní konstrukční problémy ani chyby jednoduše nejsou. S podílem 40% z celkového počtu prodaných barů si vydobyl pevné místo na trhu a nyní je to již standardní běžný bar, i když jistě není určen úplně pro každého. Proto má každý možnost si vybrat to co mu nejvíc vyhovuje – Click bar nebo normální Trust bar.


Nový Click bar 2018 jde osvědčenou cestou postupné evoluce, jak je u značky North zvykem. Základní mechanismus zůstal beze změny, ale přepracovány a zesíleny byly floatery. Dále je úplně nový V-distributor, nyní je tento díl s nerez vnitřním kroužkem zamezujícím rychlému opotřebení procházejících lajn a hlavně výrazně jednodušším způsobem je vyřešen přesun na potřebnou pozici – jednoduchým plastovým šroubem povolíte, přesunete na správné místo a opět utáhnete. Snadné, rychlé a funkční. V místě V distributoru byly také zesíleny lajny, takže již nehrozí jejich nadměrné opotřebení z důvodu tření lajny o kroužek V distributoru.


Velkou změnou, která platí stejně i pro standardní Trust bar, je oddělení vlastního chicken loopu od baru. Bary se nově prodávají bez loopu a každý si podle svých preferencí koupí takový loop, který mu vyhovuje. V nabídce jsou tři možnosti:
Freestyle loop
Tento loop je stejný jako byl u barů doposud – velké oko a dlouhý handlepass leash, provedení vhodné pro všechny, ale zvláště pro jezdce provozující unhook styl.
Freeride loop
Malé oko a krátký leash, který připojíte na trapéz zepředu nebo z boku. Toto provedení má výhodu v malém oku loopu, které je současně krátké, takže s jeho použitím se zvětší dráha depoweru na baru, můžete bar přitáhnou blíže k tělu. Tento loop je vhodný pro všechny jezdce provozující běžný freeride. Pozor, pro unhook je freeride loop nevhodný!
Rope harness loop
Speciální provedení loopu pro trapézy bez háku, tedy s lajnou. Tento loop je určen výhradně pro waveriding, na loopu je speciální insert pro snížení tření a tedy prodloužení životnosti lajny na trapézu. Tento loop je bez chicken digu.

Nový Click bar má samozřejmě všechny fičury které měl loňský, tedy automatické roztáčení lajn, přestavení na pětilajnu které trvá maximálně 3 minuty (potřebujete 5th upgrade kit), skvělý bezpečnostní quick release atd. Kdo ještě Click bar nezkusil, neměl by určitě váhat, je to bomba!

 Evo 2018 na vodě

První jízdní zkušenosti svádí k superlativům. Evo jsme testovali delší dobu na Tarifě v náročných podmínkách od lehkého větru po legendární tarifský nuclear wind a vždy jsme byli překvapeni jak lehce všechny tyhle podmínky kite zvládal. Nabízí se srovnání s Rebelem, kterého jsme testovali předtím. Rebel je oproti Evu o něco málo pomalejší, s trochu více předvídatelným řízením, naproti tomu Evo je divoká jízda po horské dráze, kite Vás ihned vyškolí, pokud mu nevěnujete patřičnou pozornost. Třížebrový shape je ale velmi stabilní i při high end větrných podmínkách, samozřejmě ve srovnání s Rebelem (který je ale pětižebrový) je patrné že stabilita je o něco málo menší. Celkově je třížebrový design v poryvech dobře ovladatelný s krátkým depower strokem.
Proti větru stoupá kite slušně, točivost je také velmi dobrá, to vše předznamenává excelentní způsobilost ke skokům. Právě vrozená rychlost kitu umožňuje radikální změnu směru a tím okamžitý take off.


Kiteloopy nejsou příliš divoké, ale dobrou prací s barem dokážete loopy kontrolovat tak, aby Vás kite zatáhnul vždy když je potřeba.
Větrný rozsah je skvělý a pokud jsou Vaše jízdní schopnosti na vyšší úrovni, dokážete kite správně rozhýbat i při velmi slabém větru tak, aby vygeneroval dostatečný power. U testované velikosti 8m se top end zdá nekonečný, pokud holdujete disciplíně s WOO nebo PIQ měřákem, tak pro dosažení extrémních výsledků v bouři může být Evo horkým kandidátem.

Shrnutí

Evo 2018 má své jasné a pevné místo v portfoliu značky North. Stabilní, rychlý kite, s dobrou zpětnou vazbou na baru. Pro každého jezdce který hledá univerzální kite který zvládne všechno by mělo být Evo určitě na jednom z předních míst v nákupním seznamu.

Text je volným překladem článku vydaného webovým magazinem iksurmag.com
Přetlumočil: Albert

 

 

Albert Žegklitz

“ Kitující důchodce, který se windsurfingu a kiteboardingu aktivně věnuje už přes 25 let. Aktuálně ho můžete potkat jak se prohání s wingem na skejtu či snowboardu.”

Albert Žegklitz

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: