Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak a čím nafouknout paddleboard?

Nafukovací paddleboard je aktuálním hitem letních sportů a my se podrobně podíváme jakým způsobem a jak správně jej nafouknout. Nejprve se zaměříme na samotné nafukování a veškeré druhy pump si rozebereme níže.

Jak na to?

Nafukování začínáme na rovném a hladkém povrchu s rozbaleným paddleboardem. Následně odjistíme kryt ventilu a ujistíme se, zda je pojistka samotného ventilu v horní pozici a vzduch nám nebude ucházet. Pokud by se pojistka nacházela v dolní pozici, je třeba ji zamáčknout, lehce pootočit a následně se sama vycvakne do horní pozice, která je určena pro nafukování. Následně stačí připojit hadici od vaší pumpy na paddleboard, kterou je třeba zatlačit do ventilu a následně pootočit ve směru hodinových ručiček, tak aby hadice byla hadice upevněna ve ventilu. Nakonec nahustíme paddleboard na požadovaný tlak, odpojíme hadici mírným pootočením proti směru hodinových ručiček a zajistíme kryt ventilu.

Druhy pump

Nyní se dostáváme již k samotným druhům pump. Začneme s kategorií ruční pumpy, která se ve většině případů nachází v základním balení u paddleboardu. Ruční pumpy dělíme na jednočinné, dvojčinné a trojčinné. Jednocestné pumpy jsou nejjednodušší variantou ručních pump a jejich funkce se omezuje pouze na jeden válec s pístem a nafukování pouze při pohybu pístu směrem dolu. Dvoucestné ruční pumpy jsou již něco sofistikovanější, avšak základní princip je stejný. Jeden válec s pohyblivým pístem. Rozdíl nastává v tom, že pumpa umožňuje nafukování při pohybu pístem směrem dolu, ale i nahoru. Tyto pumpy můžeme nalézt také pod názvem „Double action“. Nejvyspělejší technologií v oblasti ručních pump jsou pumpy trojčinné, neboli „Triple action“. Ty mají díky dvěma válcům a pístům možnost pumpovat daleko větší objem vzduchu, což je staví do výhody oproti zmíněným jednočinným a dvojčinným typům.

Jak nafouknout paddleboard?

Pokud je Vám ruční pumpování proti srsti a raději čas investujete do jiných aktivit, než je foukání paddleboardu, doporučujeme zabádat v kategorii elektrická pumpa. Ty krom času šetří i vaší energií. Obsluha přitom bývá z pravidla jednoduchá. Elektrické pumpy disponují otočným přepínačem či displejem, kde je možné nastavit požadovaný tlak. Jakmile je tlaku dosaženo, dochází k automatickému vypnutí.

U nás prodávané pumpy od výrobce STAR se standardně napájejí z klasické cigaretové autozásuvky na 12V. Pro náročnější uživatele se nabízí možnost přikoupit externí powerbanku, díky které svůj paddleboard nafouknete i mimo zdroj elektrického napětí. Nespornou výhodou elektrických kompresorů je i funkce vyfukování plováku.

Elektrická pumpa pro nafukovaní paddleboardů

Nechcete kupovat pumpu? Řešením pro vás může být redukce na autoventilek, díky které můžete tlakovat nafukovací paddleboard pomocí klasické pumpy na čerpacích stanicích či kompresoru s auto-ventilkem. Nejedná se sice o časově nejefektivnější metodu nafukování, je však ideální pro ty, kteří již vlastní kompresor či chtějí ušetřit místo.

Na trhu se můžeme setkat i s pumpami nožními. Takové pumpy však k nafukování stand-up paddleboardů nedoporučujeme. Díky svému malému objemu Vám neumožní plovák nafouknout v rozumném časovém horizontu ani dosáhnout požadovaného tlaku. Pokud tedy nechcete den pohodového pádlování vyměnit za úmornou dřinu na břehu, vyberte si raději alternativní možnost popsanou v řádcích výše.

 

 

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: