Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak navoskovat snowboard?

Je to tady, konečně napadlo a chystáte se vyrazit na hory. Po téměř roční pauze natěšeně vytáhnete snowboard ze skříně a nestačíte se divit.  Vaše kdysi dokonale lesklá skluznice připomíná spíše zašedlou sušenku. Tak schválně, jak je to dlouho co jste si naposledy nechali navoskovat skluznici? Asi už to nějaký ten pátek bude. Dobrou zprávou je, že se dá celá tato situace rychle zachránit a to i v domácích podmínkách, bez potřeby dávat prkno do servisu! 

Proč je dobré skluznici voskovat?

Mít dobře navoskováno je klíčem k tomu, abyste se na svahu dobře bavili. Logicky, čerstvě navoskované prkno poskytuje lepší skluz na sněhu, tím zvyšuje rychlost jezdce a snižuje šanci úplného zastavení na méně strmých částech sjezdovky. Ruku na srdce, nikdo z nás není nadšený, když si musí odepnout zadní nohu z vázání a ve „skejtovém“ stylu se dopravit k nejbližšímu svahu. Prostě nuda. Co možná nevíte je to, že pravidelným voskováním Vaši skluznici chráníte a zamezujete vysychání pórů, což se projeví její delší životností.

Pokud zpomalujete na úsecích sjezdovky, kde Vás ostatní pohodlně předjíždějí nebo se Vám na skluznici objevují šedivé fleky (nejdříve je uvidíte kolem hran prkna), je na čase se pustit do voskování. Také je nutné mít na paměti, že existují různé druhy skluznice a ty vyžadují rozdílnou péči. Extrudovaná skluznice je obecně trochu pomalejší, ale déle drží vosk. Extrudovanou skluznici má i pánský snowboard NITRO Prime. Skluznice sintrovaná má vyšší molekulární hustotu, nabízí lepší skluz, avšak vyžaduje častější údržbu a voskování. Sintrovanou skluznicí dispinuje například dámský snowboard RIDE Saturday.

Co budete potřebovat?

Krok 1 – povolte šrouby vázání

Dříve než se pustíte do samotného voskování, povolte šrouby disků na vázání. Při nažehlování se celá konstrukce snowboardu bude zahřívat a teplotní roztažnost by v kombinaci s utaženým vázáním mohla prkno či vázání poškodit.

Krok 2 – očistěte skluznici

Vezměte utěrku a zbavte skluznici nečistot. Na trhu najdete i speciální čističe skluznice, takzvaný „Base cleaner“. Vystačíte si ale i s trochou čistého alkoholu.

Krok 3 – naneste vosk

Nechte rozpálit žehličku na požadovanou teplotu – většina vosků ji bude mít předepsanou na balení. Přiložte vosk na plochu žehličky a nechte ho postupně odkapávat na skluznici. Vosk by se měl rychle tavit, ale nemělo by docházet k jeho pálení (vosk by neměl po kontaktu se žehličkou začít kouřit). Vosk nanášejte podél hran v celé délce prkna, alternativně přidejte pár kapek podél středu. Skluznice rozhodně nemusí být celá pokrytá vrstvou vosku.

Krok 4 – zažehlení vosku

Jakmile skončíte s odkapáváním vosku, uchopte žehličku a za mírného tlaku začněte vosk zažehlovat do skluznice. Vosk by se měl začít rovnoměrně rozprostírat. Zažehlujte podélným tahem ve směru jízdy. Pamatujte, že hrany obecně potřebují více vosku, patky snowboardu zase o něco méně. Jakmile je vosk nanesen po celé ploše, nechte ho zaschnout alespoň 30-60 minut.

Krok 5 – odstranění přebytečného vosku

Jakmile vosk zaschl a nechali jste jej odpočinou, je na čase začít škrábat. Vezměte plastovou škrabku pod úhlem 45° a pečlivě začněte škrábat přebytečný vosk souvislým tahem směrem od špičky k patce. Dlouhé a plynulé tahy jsou klíčem k hladké skluznici. Zkontrolujte, že Vám nezůstal žádný vosk na hranách.

Krok 6 – leštění skluznice

Uchopte kartáč a rozleštěte skluznici. Znovu platí, že ideální je tah ve směru jízdy od špičky směrem k patce. Tímto krokem odstraníte poslední zbytky vosku ze skluznice, která díky tomu bude hladší a lépe pojede. Gratulace, máte hotovo, stačí jen vyrazit na svah!

Stále si nevíte rady? Kontaktujte nás na info@snowboardel.cz nebo zavolejte 601 123 503 a my Vám rádi poradíme s výběrem. 

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: