Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak prát snowboardovou bundu a kalhoty?

Výběr správného snowboardového a lyžařského oblečení je dost náročný sám o sobě. Pokud tak nechcete tento proces absolvovat častěji než je nutné, je potřeba se o své vybavení řádně starat. Praní snowboardové bundy či kalhot se může někomu zdát jako zbytečná otrava, ale udržování technického oblečení v čistotě a jeho správné skladování může znamenat rozdíl mezi ročním a mnohaletým používáním (nebo taky mezi zapáchajícím a nezapáchajícím outfitem :)).

Špína a nečistoty nahromaděné na technickém oblečení mohou ovlivnit jeho správnou funkci. Lyžařské bundy a kalhoty jsou zpravidla opatřeny voděodolnou membránou (tzv. DWR), která odpuzuje vodu a zabraňuje pronikání vody do vnitřních vrstev. Pokud není bunda na vrchní straně opotřebená, a zdá se Vám, že membrána na Vaší bundě či kalhotách již nefunguje tak jako dříve, je pravděpodobné, že máte membránu zanesenou. Jak prát bundu a kalhoty a vrátit tak technickému oblečení své původní vlastnosti se v krátkém návodu níže.

Co je to vlastně technické oblečení?

Technické tkaniny jsou navrženy tak, aby byly nepromokavé, hřejivé a prodyšné zároveň. To Vám umožní zůstat v teple na svahu, když nejste aktivní, a odvádět páry potu, když se namáháte. Snowboardové či lyžařské bundy a kalhoty mají prodyšné vnitřní izolační materiály a nepromokavé vnější části. Jejich praní tak není jednoduché jako je tomu u běžného oblečení. Když se naučíte o tyto tkaniny správně starat, odvděčí se Vám dlouhou životností a hlavně vydrží po celou dobu fungovat tak, jak mají.

Správný prací prostředek – klíč k úspěchu

Zapomeňte, že svou bundu vyperete v klasickém pracím prostředku, ve kterém si perete běžné oblečení. Standartní prací prostředky by naopak mohly mikropóry membrány ještě více zanést a poškodit izolační podšívku. Vybírejte tedy tekutý prací prostředek určený k praní technických tkanin. Rozhodně nepřidávejte aviváž. U nás ve Snowboardelu máme skvělé zkušenosti s českým produktem vyráběným v Německu Salto Textile Wash. Salto je vhodné na všechny dostupné funkční membrány mezi které patří například Gore-Tex, DryPlay, Soft-shell, Coolmax, Thinsulate, Thermolite, Primaloft a mnoho dalších.

Jak prát snowboardovou bundu a kalhoty

  1. Před praním zapněte všechny zipy a sepnětě veškeré cvoky. Zkontrolujte zda v kapse nenajdete skipass z minulé sezony nebo ubrousek od párku. Když se poštěstí možná na Vás vykoukne kilečko a pár drobných.
  2. Před nalitím pracího prostředku doporučujeme ještě vyčistit přihrádku od předešlých prostředků a změkčovadel.
  3. Nalijte prací prostředek do příslušné přihrádky v pračce. Na jeden set snowboardové bundy a kalhot Vám v případě Salto Textile Wash stačí jedno balení 50ml.
  4. Nastavte funkci praní na šetrný program s maximální teplotou vody kolem 30 stupňů.
  5. Po vyprání nechte bundu a kalhoty schnout při pokojové teplotě. Pokud to výrobce dovoluje, můžete oblečení dát do sušicky na nižší teplotu. Péřové bundy zpravidla do sušičky patří, přihodit můžete i pár tenisáků pro rovnoměrné načechrání peří.

Tento návod se skládá z obecných rad. Insktrukce k praní od výrobce jsou vždy nadřazené. Pozorně čtěte piktogramy na štítku!

Snowboardel

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: