Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak se starat o svůj neopren

westuit action picture

Každý z nás, nadšenců vodních sportů, má aspoň jeden, ale spíše více neoprenů ve skříni. Je to nezbytný doplněk, který nám zpříjemní nebo dokonce umožní užívat si svůj nejoblíbenější koníček ve studeném počasí. 

Všichni víme, jak se starat o svoje kite/ ws vybavení. Málokdo ale přemýšlí o tom, že neopren si taky zaslouží určitou péči, aby vám aspoň několik sezon vydržel. 

Velikost neoprenu

Ať to zní triviálně, ale pokud je vám neopren aspoň trošku malý, může to mít hodně negativní dopad na jeho životnost. Zvýší se zátěž na švy, a neopren se tak může na hodně nečekaných místech roztrhnout. Proto již při koupi neoprenu na to dávejte pozor. Nedělejte kompromisy, zkoušejte různé velikosti dokud nebudete mít 100% jistotu, že neopren sedí dobře, nikde vás nestahuje a neomezuje pohyby. 

Oblékání/ vysvlékání

Další věc je správné použití neoprenu. Neopren se musí oblékat ideálně na suchou kůži. Nejdřív se neopren natáhne po kolena (včetně kolen!), pak dolní půlka těla, a pak teprve jdou ruce, ramena a krk. Pokud má neopren zadní zip, je to jednodušší. Pokud se jedná o neopren s předním zipem, musíte dávat větší pozor. Neopren se musí obléknout nejdřív až do podpaží, pak se do něj strčí obě dvě ruce a pak zbytek. I když je nám zcela jasné, že chcete byt co nejdřív na vodě, dejte tomu čas, netahejte neopren silou a oblékejte se do něj postupně.

getting into wetsuit

Svlékání neoprenu probíhá podobným způsobem. Nikam nepospíchejte, sundávejte neopren postupně a bez námahy. Pokud se jedná o neopren s předním zipem, poproste kamaráda nebo někoho vedle, aby vám pomohl sundat neopren přes ramena, v té nejohroženější a nejcitlivější části.

Mytí a sušení

Po ježdění ve slané vodě je vždy (!) potřeba neopren propláchnout sladkou vodou, sůl má velmi negativní vliv jak na vnitřní, tak i na vnější látku. Pokud jezdíte ve sladké vodě, stejně to pro jistotu udělejte také. Zbavíte se nepříjemných zápachů a celkově neoprenu velice ulevíte. A to vůbec nemluvím o případech, kdy dáváte dlouhé několikahodinové “session”, během kterého nestihnete vylézt z vody, abyste skočil na záchod. V tomto případě neopren je potřeba vyprat s použitím speciálních přídavků. Ve Snowboardelu máme šampon na neopreny, který odstraní jak zápach, tak i různé bakterie, sůl a další látky, které do neoprenu nepatří. 

Co se týče sušení, je to taky celkem věda. Zaprvé, nikdy neopren nenechávejte delší dobu schnout na slunci. Neopren ztrácí flexibilitu, a je pak hodně pravděpodobné, že se v nejvíce namáhaných místech roztrhne. Taky nenechávejte mokrý neopren schnout na tenkých ramínkách. Mokrý neopren je těžký, vytahá se a nebude vám sedět tak, jak při koupi. Nejbezpečnější způsob, jak vysušit neopren, je přehnutí neoprenu cca v půlce, aby nohavice a rukávy byly ve stejné úrovni. Nechat nejdřív vyschnout z vnitřní strany, pak z vnější. 

Opravy

Pokud na neoprenu uděláte trhlinu, nepodceňujte to a opravte ho co nejdřív. Malé škrábance se dají jednoduše opravit lepidlem na neopren, pokud se jedná o větší poškození, doporučujeme neodkladně nechat neopren opravit profíkům. 

Uskladnění přes zimu

Přes zimu, kdy neopren nepoužíváte delší dobu, je potřeba ho uskladnit v teplém a suchém místě. Nechte ho ideálně ve větší skříni tak, aby byl neopren přeložený co nejméně (ideálně vůbec). Pokud neopren přeložíte, podložte pod ohnuté místo něco, aby se neopren přes zimu nezdeformoval. 

Andrey Todd

“ Sales Manager pro kiteboarding s mezinárodními zkušenostmi. Andrey ti poradí jak vybrat toho správného draka DUOTONE, nebo neopren ION.”

Andrey Todd
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: