Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak si vybrat správný bar pro váš kite

Máte kite a nevíte, jaký si k tomu musíte pořídit bar? Nebo máte bar jiné značky, než kite, který si plánujete pořídit a nevíte, zda-li bude kompatibilní? Anebo dokonce chcete mít jeden bar pro více kitů a navíc různých značek? 

V tomto článku se zaměříme na základní body, na které si musíte dát pozor při výběru baru, čím se vůbec líšejí a jak si vybrat ten správný. 

Než se do toho ale pustíme, hned na začátku chceme říct, že je vždy lepší mít bar a kite od stejného výrobce. V tomto případě budete si jistý, že máte kompatibilní vybavení, a zbyde Vám jen vybrat správnou velikost baru a délku šňůr. Každý poctivý výrobce by měl tuto informaci zveřejňovat na svých webových stránkách, takže s výběrem baru neměli byste pak mít vůbec žádný problém. Ukážeme to na příkladě Trust a Click barů značky Duotone.

Velikost Baru

Obecně platí, že čím menší je kite, tím kratší potřebujete bar. Délka baru ovlivňuje citlivost kitu. Takže, pokud k malému kitu (např. 6m2) pořídíte dlouhý bar, i bez toho rychlý kite bude nesmyslně citlivý na každý sebemenší pohyb baru. Logicky platí i opak, pokud k velkému kitu si koupíte zbytečně malý bar, kite bude příliš pomalý a přebržděný, a ježdění s takovým kompletem Vás bude sotva bavit.

Duotone má u každého baru 2 velikosti u každého baru: S a M u Click Bar a lomené velikosti S/M a M/L u Trust Bar (ten má otáčející se floatery, kterými lze upravit šířku baru, a mít tak v podstatě dva bary v jednom). Pro malé kity cca do 9-11m2 se doporučují bary menší velikosti, pro větší kity radši používejte delší a větší bary. 

Tímto jsme taky odpověděli na otázku, zda můžete mít jeden bar pro celou řadu kitu. Ano, můžete, ale bude to kompromis ve smyslu ztráty kvality ježdění. 

Duotone Click Bar a Trust Bar

Délka šňůr

Délka šňůr ma vliv na 2 základní věcí- ovladatelnost kitu a jeho výkon, a ty jsou zrovna v protikladu. Kratšíma lajnama dosahnete lepší ovladatelnosti kitu, ale ztratíte výkon, a vice versa. Krátké šňůry (do 19-20m) se používají pro výuku anebo pokud máte v plánu skočit megaloop. Délka 20 až 24m je docela univerzální a dá se použit v podstatě pro jakoukoliv velikost kitu. Pokud ale máte na výběr, pro nejmenší kity (5-7m2) zvolte raději délku 20m, pro větší (15m a víc) pak ty delší 24m. Nejdelší lajny, které má např. Duotone v nabídce jsou 27m dlouhé a používají se do slabého větru pro tu největší velikost kitů (15m2 a víc). 

Záleží samozřejmě i na stylu ježdění, pro wakestyle jsou vhodnější krátké šňůry. Pro freestyle a freeride naopak ty delší. Pro wave se nejvíc hodí klasická délka 22-24m. 

Na výše zmíněné věcí si musíte dávat pozor i v případě, že si kupujete bar a kite od stejného výrobce a neřešíte kompatibilitu Vašeho vybavení. Pokud ale z nějakého důvodu chcete mít bar a kite odlišných značek, musíte brát v potaz ještě několik zásadních věcí.

4- nebo 5-lajnový setup

I přesto, že v dnešní době skoro všechny kity mají 4-lajnovou konfiguraci, některé kity potřebují mít 5. lajnu (například Duotone Vegas). V případě, že nechcete s barem manipulovat a celý předělávat, musí mít bar stejnou konfiguraci jak Váš kite.

4. a 5.lajnová konfigurace baru

Konfigurace pigtailů (koncovek)

Abyste mohli připojit bar ke kitu musí mít bar správné pigtaily (buď uzlíky nebo vočka). Podívejte si na svůj kite a zjistěte, jaké koncovky by měl mít Váš bar. Pokud se to liší nezoufejte, stačí pořídit pigtail redukce a tím bude problém vyřešený. 

Pigtaily

Bezpečnostní odstřel

Odstřel kitu je zásadní bezpečnostní prvek, který za každé situace by měl fungovat tak, jak má. V případě, že máte bar od jiného výrobce než kite (i když ten bar má podobný systém odstřelu jak ten originální), vřele doporučujeme v bezpečných podmínkách odstřel víckrát vyzkoušet, abyste si byli jisti, že se kite při odstřelu chová tak, jak má. V opačném případě představuje to velké nebezpečí jak pro Vás, tak i pro lidí ve Vašem okolí!

Nizké nebo vysoké V (Y)

V-čkem se rozumí místo rozdvojení nosných šňůr, a to může být hned na dosah ruky (nízké V) nebo až několik metru od chickenloopu (vysoké V, neboli Y). Od toho, jak vysoko nebo nízko se nachází V záleží, pod jakým úhlem se nacházejí nosné lajny vůči kitu. Neexistuje jednotný názor na to, co je lepší nebo horší. Shoduje se ale na tom, že to ovlivňuje nejen ovladatelnost kitu, ale i jeho letové charakteristiky, protože špatné V-čko může dokonce deformovat tvar kitu. Je to ještě jeden důvod, proč byste měli mít kite a bar stejné značky. Pokud to tak není, ujistěte se, že V-čko na Vašem baru se nachází stejně vysoko jak u toho originálního. 

Nizké a vysoké V u barů

Doufáme, že Vám tento článek pomůže vybrat správný bar a užívat si ten nádherný sport, kterým bez debaty je kiteboarding, na úplný maximum!

.

Andrey Todd

“ Sales Manager pro kiteboarding s mezinárodními zkušenostmi. Andrey ti poradí jak vybrat toho správného draka DUOTONE, nebo neopren ION.”

Andrey Todd
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: