Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak správně pádlovat na paddleboardu?

Jedna z nejčastějších otázek, na kterou se začínající paddleboardisté ptají je „Jak pádlovat, aby mi paddleboard drželo směr a jelo rovně? Zahlédnout na paddleboardu někoho kdo pádluje správně je velmi vzácné a proto vám níže popíšeme jak na to. Pro doladění vašeho stylu se neváhejte zúčastnit některé z akcí ČFSUP, kde můžete dostat tipy od těch nejlepších.

Správné držení pádla a postoj

Nebojte se širokého úchopu. Vzdálenost rukou na žerdi se určuje tak, že chytnete pádlo nad hlavou, abyste měli v loktech pravý úhel. Při výšce postavy 180cm by vzdálenost rukou měla být cca 90-100cm. Při pádlování stůjte na paddleboardu v pokrčených nohou a nebojte se vystrčit zadek.

Vertikální síla

Klíčem při pádlování na SUPu je zasadit pádlo do vody kolmo k hladině. Tím, že držíte pádlo rovně během záběru, nenutíte prkno zatáčet a zároveň předáváte veškerou energii do žerdě pádla v průběhu záběru.

Délka záběru

Pádlo vkládejte do vody v maximální možné vzdálenosti od těla a zabírejte pouze do místa stání na prkně. Nepřetahujte záběr za tělo, to způsobuje zatáčení plováku. Neodlamujte jako na kánoi, pokud pádlujte správně, není to třeba a pouze tím ztrácíte rychlost. Mimo silovou fázi záběru, je důležité se kompletně uvolnit. Díky tomu při dalším záběru dokážete pádlem dosáhnout co nejdále a záběr je tak nejefektivnější.

Přidejte sílu

Přidaná hodnota vertikálního záběru je, že musíte pádlo více řídit vrchní rukou a ramenem. V podstatě tak máte větší páku na pádlo a do záběru jde více energie a je silnější. Lze tak říci, že díky vertikálnímu záběru pojedete rychleji za méně energie.

Zpočátku se můžete cítit nepřirozeně, ale postupně přijdete na to, že to je ono. Najednou začne váš paddleboard jezdit rovně bez potřeby přehazovat pádlo ze strany na stranu a dostaví se maximální požitek z jízdy! Po čase zkuste napodobit svůj starý chybný způsob pádlování, zjistíte, že to skoro nejde…

Technika je velice důležitá, ale podobně důležitý je správný výběr pádla. Pádla přiložená k levným paddleboardům zdarma jsou určena k seznámení se se sportem, ale na opravdové, sportovnější pádlování potřebujete pádlo lepší. Nejlevnějším řešením jsou pádla s laminátovou nebo karbonovou žerdí (dříkem – tyčí) a plastovým listem v ceně kolem 2 000 Kč. Opravdu kvalitní pádla na paddleboard jsou celá z carbonu a stojí od 4000 do 15 000 Kč. Na delší vyjížďky volte ty s menším listem na allround a wave ježdění je potřeba list větší. Kompletního průvodce výběrem trojdílných SUP pádel najdete zde.

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: