Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat dětský paddleboard?

Existuje jen málo sportů a volnočasových aktivit, které může rodina provozovat společně. Paddleboarding je naštěstí výjimkou a na vodu za zábavou tak můžete vzít nejmenšího člena i hlavu rodiny. S rostoucí popularitou stand-up paddleboardingu se navíc na trhu objevily plováky, které jsou specificky navrženy pro děti a juniory. V tomto článku se Vám pokusíme nastínit, jak takový dětský paddleboard vybrat.

Proč vůbec kupovat dětský paddleboard?

První otázka, která může při výběru dětského paddleboardu vyvstat, je, proč vůbec kupovat dětský plovák? Nevystačí nám do rodiny jeden univerzál, když uveze i nejtěžšího člena? Teoreticky ano, vystačí, ale s mírnou nadsázkou je to podobné jako když svému dítěti dáte dospělácké lyže. Kopec na nich možná sjede, ale moc zábavy si u toho neužije. Dětský paddleboard má uzpůsobený tvar, velikost i výtlak tak, aby se dětem snadno ovládal. Učení na takovém paddleboardu bude pro lehčí jezdce mnohem efektivnější. U dospělého plováku bude mít dítě problémy s obratností a může se stát, že nedosáhne ze správné pozice pádlem přes okraj paddleboardu, takže si nebude vytvářet správné návyky při záběru do vody.

Velikost, tvar a výtlak

Stejně jako u dospělých modelů platí, že dětské paddleboardy můžeme rozdělit podle tvaru na plováky allroundové, tedy stabilní univerzály, touringy, vhodné pro pokročilejší jezdce a delší výlety, a kategorii race, která se hodí pro zkušené, sportovně založené jezdce. Obecně platí, že délka dětských paddleboardů se pohybuje v rozmezí 7,5 – 10,4 (u racingových speciálů to může být i více). Šířkou bude spadat do rozmezí 25 – 32 palců. Při výběru velikosti nás bude zajímat především váha jezdce a výtlak paddleboardu. Orientační výtlak plováku zjistíme tak, že váhu vynásobíme x 3, čímž získáme orientační objem paddleboardu v litrech.

36 x 3 = 108. Jinými slovy, hledáme paddleboard, který bude mít výtlak alespoň 108 litrů. Myslíme-li do budoucna a zohledníme fakt, že dítě rychle nabírá na váze, můžeme k výtlaku přičíst 10-30% a začít se poohlížet po paddleboardu s výtlakem v rozmezí 100-140l. Z naší nabídky těmto parametrům odpovídá například dětský paddleboard AQUA MARINA Vibrant 8-28, paddleboard GLADIATOR Kids 8-28 nebo paddleboard STX Junior 8-28.

Dětské pádlo na paddleboard

Dětská pádla se většinou prodávají jako skládací pádla s nastavitelnou velikostí. To je u rychle rostoucích potomků obzvlášť příhodné, jelikož ideální délka pádla přímo koreluje s výškou jezdce. Dle osobních preferencí se jeho délka nastavuje o 15- 30cm delší než výška. Jako materiál se nejčastěji využívá kombinace hliníkového shaftu a plastového listu, takové pádlo nabízí dobrý poměr mezi váhou a odolností.

Kdy můžou děti začít s paddleboardingem ?

Tady neexistují přesně zajetá pravidla, nicméně většina dětí získá potřebnou koordinaci a balanc kolem 5 až 7 roku. Je důležité, aby zpočátku byl u dětí dospělý dozor a měli potřebné vybavení jako záchrannou vestu na SUPfloater na pádlo, který zaručí, že nezkušený jezdec pádlo neutopí.

Naši kompletní nabídku dětských a juniorských paddleboardů naleznete zde.

Máte dotaz? Ozvěte se nám na shop@snowboardel.cz a my Vám rádi
poradíme.

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: