Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat helmu na zimní sporty?

Nemusíme Vám snad říkat, že chránit si hlavu je důležité a že nošení helmy by mělo být v dnešní době standart. Proč? Protože kvalitní helma výrazně snižuje šance vážného poranění hlavy a navíc už dávno nepatří mezi nepohodlný doplněk, který omezuje v pohybu. Snowboardové a lyžařské helmy, se kterými se aktuálně setkáte na našem e-shopu jsou často vyráběny z odlehčených materiálů, poskytují širokou škálu tepelného komfortu a splňují ten nejvyšší bezpečnostní standard. Jak si takovou helmu vybrat Vám vysvětlíme v řádcích níže.

Velikost

Vůbec tím nejdůležitějším faktorem při výběru helmy by měl být správný výběr velikosti. Velikost helmy je obvykle udávána konfekční velikostí nebo dle velikosti obvodu hlavy v centimetrech. Ten se měří těsně nad obočím a zjistíte ho snadno pomocí krejčovského metru. Helma se při zkoušení nasazuje od čela směrem k temeni. Při lehkém pokývání hlavou by rozhodně neměla plandat. Správně usazená helma by ale neměla tlačit a veškeré její polstrování by mělo pohodlně obepnout obvod hlavy.

Velkou výhodou námi prodávaného sortimentu je, že naprostá většina nabízených helem disponuje možností nastavení velikosti v rozsahu až 4 cm, většinou se velikost mění pomocí otočného kolečka či plastového pásku. Trefit se do správné velikosti je tak o to lehčí, což platí dvojnásob u rychle rostoucích ratolestí. Pokud se nacházíte v blízkosti Prahy a chcete mít stoprocentní jistotu, že Vám helma padne, není nic jednoduššího než se zastavit v naší kamenné prodejně Snowboardel v OC Nové Butovice a přilbu si přijít osobně vyzkoušet. Při objednávce z e-shopu není problém vyměnit nepadnoucí velikost.

Konstrukce

Dalším parametrem, ve kterém je dobré se orientovat, je druh konstrukce helmy. Výrobci se často předhánějí v různorodých názvech pro technologie využitých při výrobě svých produktů a koncový zákazník tak může zůstat ve změti názvů zmatený. Ve skutečnosti však v obchodech můžeme vidět tři základní typy:

Hardshell (skořepina)

Jedná se o metodu, při které je pevná, celistvá skořepina, (většinou z ABS polymeru) lepena či nýtována k vnitřnímu pěnovému jádru. Použitím této technologie vzniká vysoce odolná, robustní helma, která vydrží i vícečetné nárazy. Skořepinové helmy obecně nabízejí dobrý poměr mezi výkonností a cenou. Nevýhodou této konstrukce může být menší prostor pro ventilaci a nezřídka i větší hmotnost než u ostatních variant. Oblíbeným modelem v této kategorie je například helma PICTURE Tempo.

In-Mold (vstřikovaná)

Stejně jako u předešlé skořepinové konstrukce, i přilby vyrobené technologií In-Mold mají dva hlavní komponenty – vnitřní EPS jádro a vnější pevnější vrstvu. Hlavním rozdílem je, že vrstvy k sobě nejsou lepeny ani mechanicky upevněny. Jádro se za tepla vstřikuje do formy či lisuje do tenké vnější vrstvy a vzniká tak lehká, nízkoprofilová helma z jednoho kusu materiálu. Tak jako u modelu Mirage od výrobce SMITH.

Hybrid

Jak už název napovídá, jde o helmu, která kombinuje obě výše zmíněné technologie v jednom modelu. Jedná se o prémiovou technologii, kterou většinou disponují vyšší výkonnostní řady. Hybridní helma tak nabízí kombinaci skořepiny na vrchní části helmy, tedy tam, kde je potřeba největší ochrany, a vstřikovaný In-Mold skelet po stranách. Výsledkem je odolná, lehká helma s vysokou variabilitou umístění větrání a maximální ochranou. Do této kategorie spadá i kvalitní helma SMITH LEVEL.

Ventilace

Ventilace na helmě pomáhá nejen odvádět pot z hlavy a udržovat Vás tak v suchu, ale má za úkol odvádět i přebytečnou vlhkost z Vašich brýlí. Špatně zvolená helma se Vám tak může vrátit v podobě zamlženého skla. Helmy SMITH, které najdete v naší nabídce nabízí integrovaný systém odvodu vlhkosti AirEvac. Ten se vyznačuje systematicky umístěnými kanály, které nasávají studený vzduch přední stranou a vypouští přebytečné teplo otvory na temeni. Tento systém zaručuje konstantní výměnu vzduchu v přilbě a chrání tak uživatele před nadbytečným pocením i během teplejších dnů.

 Určitě je také vhodné zvážit, zda si vystačíte s fixně otevřenou ventilací, nebo od své přilby budete vyžadovat možnost ventilaci regulovat. Takzvanou aktivní regulací disponují helmy vyšších řad. Ta vám dovolí ventilaci polohovat a přizpůsobit se tak různorodým podmínkám. Takovou možnost nabízí například špičková helma SMITH Variance.

Kompatibilita s brýlemi

Klip na brýle v zadní částí má dnes již snad každá lyžařská i snowboardová helma. Nicméně ujistěte se, že helma bude dobře sedět tvarem na Váš konkrétní model brýlí. Pokud budete zkoušet helmu v kamenné prodejně, nebojte se vzít brýle s sebou a otestovat, jak vám celý komplet sedí. Obecně můžeme doporučit koupi brýlí a helmy od stejného výrobce, kde starost možného nepadnutí odpadá.

Náušníky

Pokud často „klepete kosu“ a chcete si uši udržet v teple, pořiďte si helmu s bohatě vystlanými náušníky. Nezapomeňte však, že při jarním ježdění může být i na horách teplo a pokud kryty na uši hodláte sundávat, ujistěte se, že kupujete přilbu s odnímatelnými ušnicemi.

Bezpečnost

Všechny naše prodávané helmy splňují certifikaci CE EN1077, tedy evropskou certifikaci vztahující se na helmy pro alpské lyžování a snowboarding. Při výběru si tuto informaci můžete ověřit potvrzením na štítku se symbolem CE.

Stále si nevíte rady? Kontaktujte nás na info@snowboardel.cz nebo zavolejte 601 123 503 a my Vám rádi poradíme s výběrem.

Snowboardel

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: