Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat skate hardware?

Lámete si hlavu s tím jak vybrat skate? Vybrat odpovídající skate hardware pro člověka, který na prkně nikdy nestál je tak trošku alchymie. Všechna prkna na stojanu v obchodě vypadají stejně a pro laika není vůbec jednoduché pochopit, v čem se liší. Připravili jsme proto pro Vás jednoduchého průvodce nákupem skate vybavení, abyste mohli ve skateshopu vést zasvěcenou debatu s prodavačem a nekupovali zajíce v pytli.

Šířka a délka desky

Obecně se dá říct, že všechny klasické skateboardy mají stejnou délku, která se pohybuje kolem 32 palců (ca. 80 cm). Existují ale i kratší prkna pro děti, která jsou pro ně lépe ovladatelná – ta jsou většinou dlouhá 26-30 palců.

Větší oříšek nastává při výběru šířky skate desky. Ta je udávána také v palcích a u dospělých skejtů se pohybuje v rozmezí od 7,5 do 8,5 palce. Oproti dřívějším trendům úzkých desek, které jsou vhodnější na technický skateboarding a flip triky – snáze se točí kolem své podélné osy, je nyní nejprodávanější šířka 8 palců. S širší deskou se sice (teoreticky) hůře flipuje, ale díky větší ploše zase poskytuje lepší stabilitu při jízdě. Šířka kolem 8 palců je tak pro začínající dospělé jedince dobrým odrazovým můstkem k tomu, aby zjistili, co jim nejvíce vyhovuje. Do úvahy vezměte určitě i velikost Vaší nohy – pokud máte velikost 46 nebo třeba ještě větší, bude Vám ze 7,5 palcové desky pořádný kus chodidla přesahovat, což Vám na stabilitě určitě nepřidá. V těchto případech můžete i začátečníka sáhnout k širší desce jako například 8,25 nebo 8,3. Až časem se ukáže, co Vám vyhovuje pro Váš styl.

Šířka desky je naprosto individuální a záleží na osobních preferencích daného jezdce

I když se na první pohled rozdíl v šířce může zdát nepodstatný (třeba jen půl centimetru), v jízdních vlastnostech se dodatečná šířka projevuje poměrně citelně. Tak či tak platí, že šířka desky je naprosto individuální a záleží na osobních preferencích daného jezdce. Na světe najdeme spousty technicky založených jezdců, kteří jezdí desky o šířce 8.5, stejně tak bazénové jezdce, kteří raději sáhnout po 7.8. Nehledejte tak na šířku desky žádné zajeté tabulky.

Jaký skateboard pro děti?

U menších dětí bude nejlepším vodítkem věk. Pro mini-skejťáky ve věku 3-6 let můžete pořídit nejmenší prodávané šířky od 6.75 – 7 palců. Ve věku 6-10 let hledejte desku o šířce 7 – 7.4. Mezi 10 a 13 rokem desku kolem 7.4-7.75 palce. Od 14 let už nebývá problém přechod na klasické „dospělé“ šířky od 7.75 a více.

Pokud vybíráte svůj první skate, nejvýhodnější je zakoupit celý komplet, kde se s cenou dostanete níže než při nákupu jednotlivých částí. Postupně si můžete „osahat“ co Vám vyhovuje a dle svých preferencí obměňovat výbavu.

Tvar desky

Jako začátečník se nemá cenu tvarem desky příliš zaobírat. Každý výrobce dělá svůj tvar, kterému věří, většina desek hlavních výrobců na trhu je však tvarově velmi podobná a i zde platí, že až časem si najdete svoji ideální desku. Abyste se však orientovali na trhu s deskami, je dobré znát profil, ve kterých se desky vyrábějí, tzv. concave. Většina výrobců dělá 2-3 typy: mellow (nebo také low) concave, medium (standard) concave, a deep (high) concave. Jak vybrat concave skate desky?

Nižší, mělký concave má jen malé zakřivení a tím poskytuje vysokou stabilitu. Nevýhodou může být o něco menší „boardfeel“ a menší „páka“ pro kopání flip triků.

Medium concave je takovou zlatou střední cestou a pravděpodobně nejoblíbenější tvar. Poskytuje dostatek stability, slušný boardfeel a má dispozice pro snazší kopání flip triků.

Deep, high concave má největší příčné prohloubení. Tuhle desku budete pod nohama cítit, poskytuje perfektní „boardfeel“, velkou oporu pro kopání flip triků, ale nižší stabilitu. Pro někoho mohou být takto zvedlé okraje desky až příliš znát.

Bohužel, každý výrobce si výši concavu určuje sám a neexistuje na toto zakřivení žádný standart. I proto může být concave s stejným označením rozdílný výrobce od výrobce.

Trucky

Nápravy prkna zvané trucky často hrají větší roli, než si lidé připouští. Jejich hlavní funkcí není jen držet celé prkno pohromadě, ale zároveň je nutné myslet na to, že právě trucky se starají o to, aby prkno co nejlépe zatáčelo a mělo patřičnou odezvu. Věnujte proto pozornost silent blockům na kingpinu – hlavní ose trucků. Pokud jsou tvrdé – bude mít prkno lepší stabilitu, ale při manévrování si budete muset pomáhat nadzdvihnutím přední patky, pokud jsou silentbloky měkké, prkno bude sice lépe zatáčet, ale bude méně stabilní.  

Důležité je myslet také na to, že trucky se vyrábí v různých šířkách, stejně jako desky, ale jsou různě číslovány. Ideální šířku zjistíte tak, pokud hlavní osu přiložíte shora na nenamontované prkno a „hanger“ (náprava včetně osy na kola), je stejně široká jako samotná deska – ani užší, ani širší.

Trucky také díky materiálu tvoří velkou část váhy prkna, proto se vyrábí i odlehčené verze s dutými osami (hollow), nebo z titanu.

Kolečka

Nyní se dostáváme k tomu jak vybrat skate kola. Většina koleček pro street skateboarding se pohybuje v rozmezí poloměru 51 – 54 mm. Čím menší kolečka budete mít, tím lehčí prkno bude a zároveň se díky menší páce bude rychleji odrážet do triků. Větší kola jsou dobrá minimálně ze dvou důvodů – lépe přejedou nerovnosti a jsou zároveň rychlejší, proto se častěji používají na jízdu v bazénech a skateparcích. Kapitolou sama o sobě jsou kolečka pro crusing a longboarding, kde se běžně setkáváme s průměry od 56mm výše.

Tvrdost koleček se udává číslem a písmeny A nebo B. Čím vyšší číslo, tím jsou kolečka tvrdší, rychlejší a více se hodí pro kvalitní, rovné povrchy. Tvrdost typických street kol bude v rozmezí 96-101A, případně 83-84B (extra tvrdá). Měkká kola v kombinaci s velkým průměrem excelují na nerovném povrchu mimo skateparky, jsou tak vhodná pro výše zmíněný cruising či longboarding.

Specializovaní výrobci (jako například BONES) kromě průměru koleček rozlišují také jejich tvar a druhy dle polyurethanové směsi. Na trhu si tedy lze vybrat i kolečka, která budou přesně zapadat k Vašemu stylu a povrchu na kterém nejčastěji jezdíte. U začínajících, nevyhraněných jezdců však tento detail není třeba příliš řešit.

Ložiska

Tradičně jsou ložiska hodnocena průmyslovou metrikou Abec 1-11, přičemž Abec1 jsou základní ložiska s nejmenší přesností a Abec 11 nejlepší možná. Pro skateboarding se standardně používají ložiska s Abec 3 a vyšší. Budeme-li však upřímní, je nutné podotknout, že systém hodnocení Abec měří toleranci ložisek natolik sensitivně, že rozdíl mezi jednotlivými stupněmi při jízdě na skateboardu jen těžko poznáte a je tak jedno zda máte ložiska abec 3 či 9. Jak vybrat skate ložiska tedy není až tolik složité, vsaďte na jakékoliv ložiska s Abec 3 a vyšší se kterými máte dobré zkušenosti.

Abec měří toleranci ložisek natolik sensitivně, že rozdíl mezi jednotlivými stupněmi při jízdě na skateboardu jen těžko poznáte

Samostatnou kapitolou jsou keramická ložiska, která nemají hodnocení Abec, ale jsou objektivně výrazně lepší a trvanlivější než obyčejná ložiska, což se ale bohužel silně promítá do jejich ceny. Vzhledem k možnosti čištění se ale jejich zhruba trojnásobná cena oproti normálním ložiskům skutečně vyplatí.

Podložky

Mezi trucky a desku se někdy vkládají podložky. U klasických street kompletů se s nimi v dnešní době moc často nepotkáte, spíše u cruiserů a longboardů, kde plní dvě funkce – zaprvé zlepšují jízdní vlastnosti pohlcováním vibrací (pokud jsou gumové) a za druhé je při použití větších kol (nad 55mm) lepší je použít, aby nedocházelo ke zadrhávání kolečka o spodek desky při zatáčení. Dokáží také mírně prodloužit životnost desky tím, že tlumí část vibrací, které pak nepoškozují desku.

Stále si nevíte rady?

Dejte nám vědět na shop@snowboardel.cz a my Vám rádi poradíme.


Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: