Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat skialpy, sněžnice a kvalitní zimní oblečení?

Užijte si hory na plno a vydejte se za hranice svých možností. Vyzkoušejte skialpinismus, který vás nikdy neomrzí. V článku se dozvíte, do jakých druhů skialpinismu se můžete pustit, jak vybrat skialpy, sněžnice a oblečení..

Formy skialpinismu

Forem je hned několik a právě podle formy jízdy, stylu a prostředí se pozná, jaké lyže jsou pro vás ty pravé. Můžete vyzkoušet skitouring, ski mountaineering, freeride lyžování nebo se vypravit na výlet se sněžnicemi.

Skitouring

Při tomto druhu sportu přecházíte zasněžené hory. Chvíli jedete a chvíli zase půjdete, protože si chcete naplno užít pohyb v zimní přírodě. Potřebujete komfort při chůzi do kopce a zároveň hledáte takové lyže, aby váš sjezd z kopce byl naprosto bezpečný a spolehlivý. Nejvíce vás budou zajímat skialpové lyže na skitouring, které jsou velmi univerzální. Lyže jsou tuhé, lehké, ale ne na úkor kvality. Kvalitní lyže jsou vyrobeny z dřevěné konstrukce s karbonem a hodí se jak na neupravený terén, led i prašan. Lyže použijete také na přechody vysokých hor.

Vysokohorský skialpinismus (Ski mountaineering)

Tato velmi náročná forma skialpinismu je určena nejen pro horolezce, ale pro všechny dobrodruhy, co milují hory a chtějí jezdit naplno volným terénem. Nehodí se pro začátečníky a ani děti. Na tento náročný sport potřebujete ty nejlepší skialpové lyže, na které je stoprocentní spolehnutí. Takové lyže jsou tak lehké, aby byly na různém povrchu stále tuhé a zachovaly si perfektní jízdní vlastnosti. Lyže by měly zvládnout také pohyb po ledovcích. Lyže se na první pohled zdají být svými vlastnostmi podobné těm na skitouring, avšak lyže na ski mountaineering jsou vysoce kvalitní, nešetří se na materiálech a ani na použitých technologiích.

Freeride lyžování

Jestli milujete volnost, bude pro vás freeride lyžování skvělým odreagováním. Zatímco spořádaní rekreační lyžaři vyrazí na sjezdovku, vy se vydáte na druhou stranu sjíždět kopce do volné přírody.

Na freeride lyžování budete potřebovat pořádně lyže s kvalitním vázáním, které jsou sice těžší než klasické skialpy, ale zase vás podrží i v dlouhém oblouku ve vysoké rychlosti. Lyže Line skis jsou průkopníky ve freeski lyžích a z jejich nabídky si vybere opravdu každý. 

Chůze na sněžnicích

Sněžnice využijete při pěším výletu ve sněhu. Vydáte se na vrcholky zasněžených kopců a hor. Dle vašeho cíle se rozlišují sněžnice na rekreační (chodecké), turistické a horské a nakonec běžecké. Při výběru sněžnic je podstatné, abyste znali záměr své cesty, a tedy podle něj volili příhodný model. Princip sněžnic je velmi prostý. Jejich úkolem je rozložit hmotnost osoby na větší plochu. Takto se nebudete bořit do sněhu. Pamatujte, že čím větší náklad sněžnice ponesou, tím větší budou potřebovat plochu k tomu, abyste se nebořili do sněhu.

Jaké značky jsou nejoblíbenější?

Jestli se chystáte na skialpy, možná pokukujete po oblíbených skialp botách Fischer nebo po značce Atomic. Z oblíbených značek lyží vás zaujmou modely Line, K2, G3, Scott, Blizzard, Hagan či Völkl. Jediným ryze freeski výrobce bot je značka Full Tilt. K lyžím, botám a vázání na skialpy vyberte vhodné rukavice, čepici i helmu.

Zajímá vás co na sebe?

Pořiďte si funkční spodní prádlo, bundu a kalhoty z kvalitního materiálu (softshell a podobné), svrchní bundu a kalhoty s nepromokavou membránou. Jestli se chystáte na dlouhou túru, budete potřebovat vrstvu na udržení tepla, která však bude perfektně odvádět vlhkost. Může jí být například flísová mikina, kterou si oblečete pod svrchní bundu. Kupte si teplé nepromokavé rukavice, kuklu nebo čepici. Pamatujte na to, že byste měli být chráněni před nepřízní počasí, myslete na detaily. Krk by měl chránit límec, v podpaží by mělo být kvalitní větrání, zipy u bundy by měly být kvalitní a nepromokavé. Mezi oblíbený model bundy a kalhot patří Welcome od značky Picture. Žádné zateplení, skvělá membrána a dostatečné odvětrání dělá z modelu Welcome skvělou volbu na „šlapání“. 

 

Užijte si skialpy naplno!

 

 

 

Snowboardel

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: