Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat snowboardové brýle?

Brýle na snowboard jsou jedním z klíčových doplňků každého jezdce. Každý více či méně zkušený jezdec Vám řekne, že omezený výhled spolehlivě zkazí den na horách úplně stejně jako špatně padnoucí boty nebo nevhodně zvolený oběd v místní horské chatě. Všechny snowboardové brýle Vám poskytnou základní ochranu před sluncem, větrem a chladem. Mimo tyto základní vlastnosti je však třeba zvážit i další důležité prvky jako je typ čočky, vyměnitelná skla, zabarvení, velikost rámečku a adekvátní usazení. Abychom pro Vás našli to pravé, pojďme se podívat na jednotlivé parametry trochu detailněji.

Snowboardové brýle

TYP SKLA

Obecně rozlišujeme dvě základní rozdělení na skla cylindrická (cylindrical) a sférická (spherical). Skla cylindrická se vyznačují horizontálním zakřivením, přičemž zůstávají vertikálně ploché. Obvykle tak nabízejí díky menším nákladům na výrobu dobrý poměr mezi cenou a výkonem. Sférická skla jsou zakřivená v obou rovinách, vodorovně i svisle kolem tváře, což dodává brýlím „vypouklý“ tvar. Kromě vzhledu se sférická skla vyznačují lepším periferním viděním, menší pravděpodobností oslnění a nezkresleným výhledem.

ZABARVENÍ A ODSTÍN

Tady je třeba dávat při výběru velký pozor. Není nic horšího (a nebezpečnějšího) než mít omezené vidění během zataženého počasí a nebo se nechat oslepit sluncem za jasného dne s vymetenou oblohou. Na trhu je na výběr nespočet barev čoček, které se liší značka od značky. Ačkoliv by jedna barva mohla lépe ladit s barvou Vaší bundy, každá bude filtrovat světlo jinak a nabízet tak jedinečné výhody za určitých světelných podmínek. Množství světla, které čočky umožňují propustit se označuje jako VLT (Visible Light Transmission). VLT se vyjadřuje jako procento světla prostupující čočkou a většinou spadá do rozmezí 5-70%.

Některé čočky jsou navrženy tak, aby ideálně fungovali za zhoršené viditelnosti. Taková skla budou mít typicky vyšší procento VLT, kdekoliv nad 35%. Typické barvy skel do zataženého počasí a sněžení jsou oranžová, žlutá, modrá, růžová či fialová. Opakem budou brýle určené do čistě jasného počasí, u těchto modelů se bude VLT pohybovat do 20%, tak jako u modelu brýle SMITH Squad s propustností světla 13%. Ve středu spektra jsou samozřejmě čočky, které fungují relativně spolehlivě za proměnlivých podmínek a primárně se hodí do dnů s polojasným počasím. Takové brýle mají skla o VLT 20-35% a patří pro svou variabilitu mezi nejoblíbenější. Mezi takové brýle se řadí například modely SMITH se skly v provedení Everyday Green Mirror. Zrcadlová (mirror) skla jsou schopny odrážet větší množství světla, což má za důsledek méně oslňování a zvýšenou vizuální čistotu za jasnějších podmínek.

VYMĚNITELNÁ SKLA

Skutečnost je taková, že žádná skla nebudou nikdy stoprocentním univerzálem do všech podmínek. Pokud chcete maximalizovat šanci dobrého rozhledu za diametrálně odlišného spektra počasí, bude třeba do rámečku brýlí osadit sklo se zabarvením odpovídající aktuálním podmínkám.

Taková výměna u moderních brýlí bývá zpravidla snadná a zvládne ji i manuálně méně zručný člověk. Každý výrobce má unikátní systém výměny skel pomocí přicvaknutí do kolejnic nebo dokonce magnetické uchycení skel jako nabízí modely Mag od výrobce SMITH. U této značky je nespornou výhodou také to, že svoje vyšší modelové řady dodává s extra skly do zhoršených světelných podmínek. Vyjímku v této kategorii tvoří tzv. fotochromická sklakterá není nutné měnit. Jedná se totiž o adaptivní zabarvení na měnící se světlo.

VENTILACE A KOMPATIBILITA S HELMOU

Můžete se spolehnout, že veškeré kvalitní brýle budou mít nějaký ventilační systém. Obecně řečeno, čím více ventilace, tím lépe. Nicméně je tu jeden důležitý faktor, který je třeba vzít v potaz. A sice to, jak daný model brýlí sedí k Vaší helmě. Pokud totiž helma bude blokovat ventilační kanálky na vrchní straně brýlí, nepomůže ani sebelepší odvětrávací systém. Rovněž se chcete vyhnout velké mezeře mezi brýlemi a helmou. Tento problém se dá eliminovat osobním vyzkoušením s Vaší helmou, výběrem modelu od stejného výrobce jako máte helmu, či zakoupením jednoho z našich akčních zlevněných setů brýle + helma.

VELIKOST A TVAR

Většina mužů a žen se vejde do jedné, standartní velikosti rámečku. Dá se tedy říci, že brýle se prodávají jako unisexový doplněk. Pomineme-li dětské brýle, existují i brýle pro dospělé s upravenou velikostí rámečku a popruhu tak, aby seděli na menší či větší obličej. Jednoduchý způsob, jak popřemýšlet o velikosti rámečku, je tak, že často koreluje s velikostí hlavy. Pokud nosíte největší velikosti přilby či čepic, je pravděpodobné, že Vám budou lépe sedět brýle upravené pro větší obličej. Takovou úpravu výrobce SMITH nabízí pod termínem „XL“ v názvu. Máte opačný problém a brýle o standartní velikosti jsou Vám vždy větší? Zkuste oblíbené brýle ELECTRIC EG 2.5, které jsou navrženy speciálně pro menší obličeje. Jelikož je každý obličej trochu jiný, zaměřte se při zkoušení brýlí, že Vám dobře sedí polstrování kolem lící a nosu. Mezi pěnou a tvářemi by rozhodně neměly být mezery, tudy by se Vám dovnitř dostával sníh a mezerou nepříjemně profukovalo. Rovněž byste neměli cítit po celém obvodu žádná otlačená místa.

OSTATNÍ VLASTNOSTI

Mezi další vlastnosti, které Vás mohou přesvědčit ke koupi nového páru snowboardových brýlí patří tyto: 

Stále si nevíte rady? Kontaktujte nás na info@snowboardel.cz nebo zavolejte 601 123 503 a my Vám rádi poradíme s výběrem. 

Snowboardel

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: