Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat snowboardové rukavice?

Snowboardové a lyžařské rukavice jsou vůbec jedním z nejdůležitějších doplňků, které si s sebou pravidelně balíme na hory. Doplněk, bez kterého se při jízdě na snowboardu či na lyžích zkrátka neobejdeme. Výběr správného páru se může zdát na první pohled přímočarý, ale existují některé důležité rozdíly a vlastnosti, na které je dobré se při výběru nových rukavic zaměřit. Tento článek Vám pomůže pochopit různé materiály a střihy, ve kterém se rukavice vyrábějí a podíváme se také na některé další funkce, které byste mohli chtít zvážit před provedením příštího nákupu.

Druh rukavic

Úplně první otázka, na kterou si při výběru budete muset odpovědět, je jaký druh rukavic Vám vyhovuje nejvíce. Obecně rozlišujeme tři základní druhy rukavic. Rukavice prstovépalcové (palčáky) a rukavice tříprstové. Výrobci často nabízí stejný model rukavic ve více variantách provedení, jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Každý druh nabízí jiný poměr mezi tepelným komfortem a pohyblivostí. V prstových rukavicích si obvykle zachováte nejvíce obratnosti a přirozený pohyb prstů. V mnoha situacích, jako například přístup do kapes či manipulace s vázáním se tak obejde bez nutnosti sundávání rukavic. Některé dnešní modely jsou opatřeny technologií, která Vám dovolí ovládat mobilní zařízení i s nasazenými rukavicemi, tak jako například u luxusního modelu rukavice Burton Gondy.

Palcové rukavice obvykle poskytují větší tepelný komfort i při nižší izolaci, protože prsty sdílí jeden prostor a generují tímto způsobem více tepla. „Palčáky“ však za určitých okolností omezují pohyblivost a možná je bude nutné častěji sundávat, abyste měli přístup do kapes, snadněji nastavili vázání nebo upravili popruh na brýle. Palcové rukavice už dávno nejsou pouze výsadou noviců a amatérů, na svahu dnes najdeme spousty vrcholových jezdců, kteří oblékají palčáky právě pro jejich tepelné vlastnosti a komfort.

 Určitým hybridem, který spadá mezi dvě výše zmíněné varianty jsou rukavice tříprstové. Ty se vyznačují odděleným palcem a ukazováčkem, což poskytuje dobrý kompromis mezi obratností a tepelně izolačními vlastnostmi.

Svrchní materiál

Většina snowboardových a lyžařských rukavic je vyrobena ze syntetické tkaniny jako je polyester nebo nylon. Převážně proto, že tyto materiály poskytují skvělý poměr mezi prodyšností a voděodolností. Kvalitní modely by měly navrch disponovat voděodolnou membránou. U nás prodávaní výrobci používají membrány jako například DK Dry®32 REPEL DWR či věhlasný Gore-Tex. Ten není narozdíl od klasického zátěru přítomen na samotném povrchu rukavice, ale jedná se o vysoce pórovitou membránu, která je vtěsnaná mezi svrchní plášť a podšívku.

U některých modelů vyšší řady se můžeme setkat s materiálem z pravé kůže. Když se tento léty osvědčený materiál opatří kvalitním zátěrem, vznikají rukavice, které jsou přirozeně odolné proti vodě a větru, jsou poddajné, dobře drží teplo a při údržbě se vyznačují vysoce dlouhou životností. U některých modelů kožených rukavice je navíc použita i membrána a to dělá z takových rukavic to nejlepší co si můžete na ruce obléknout.

Podšívka a vložka

Podšívka je přidaná vrstva materiálu zabudovaná do rukavic, která primárně slouží k lepší tepelné izolaci a extra komfortu. Podšívkový materiál se bude lišit v závislosti na značce a rukavici. Kvalitní podšívka obvykle používá prodyšný syntetický materiál či vlnu, které mají za úkol odvádět vlhkost od pokožky přes membránu ven a udržovat uživatele v teple. Například výrobce Level ve svých rukavicích využívá izolační podšívku Primaloft®, značka Burton patentovanou Thermacore™, rukavice Dakine zase mají zpravidla izolaci na bázi prodyšného polyesteru.

Možná také budete chtít zvážit model rukavic, který má vyjímatelnou vložku. Takové vložky jsou samostatně nositelné během teplého dne na svahu či jako městské rukavice. Samostatná vložka se hodí i jako extra vrstva pro chladnější dny a dovolí Vám sundat vnější vrstvu rukavic, když potřebujete snadněji manipulovat prsty v tenčím a flexibilnějším páru rukavic. Výrobce Dakine do svých vyjímatelných vložek nezřídka přidává technologii „Touch Screen Compatible“, které zaručí pohodlné ovládání mobilu bez ztráty tepla.

Střih

Výběr správné délky manžety je především osobní preferencí. Vaším hlavním zájmem by však mělo být zamezení vniknutí sněhu pod rukavici a do rukávu. Určitě při výběru zohledněte jaký střih mají rukávy vaší bundy a v jakých podmínkách budete s rukavicemi nejčastěji pohybovat. Krátké rukavice pod bundu obvykle končí v oblasti zápěstí a nabízejí o kus větší svobodu pohybu. Jsou vhodné do stálých, teplejších podmínek a nejlépe sednou k bundě, která má konec rukávu opatřena suchým zipem nebo jiným systémem, který Vám dovolí rukáv zúžit. Dlouhé rukavice přes bundu zasahují až do oblasti předloktí a umožňují samotný lem rukavice utáhnout kolem rukávu bundy. Hodí se například pro jízdu v prašanu či do drsnějších povětrnostních podmínek.

Dětské rukavice

Dětské snowboardové rukavice mají stejný technický základ jako dospělé. V každém případě doporučujeme nešetřit! Dětské rukavice musejí mít membránu! U rukavic do 10-ti let věku, je vhodné zakoupit palčáky. Na rozdíl od zpravidla nudných dospěláckých verzí, lze pro děti zakoupit rukavice s veselým designem.

Další vlastnosti

Zaměřte se i na další technické detaily, které mohou usnadnit Vaše rozhodování při výběru příštího páru rukavic:

Stále si nevíte rady? Kontaktujte nás na info@snowboardel.cz nebo zavolejte 601 123 503 a my Vám rádi poradíme s výběrem.

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: