Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat správný paddleboard?

Stand up paddle boarding (SUP) je stále více a více populární volnočasovou aktivitou, která nabízí něco pro každého z nás. Můžete se vydat na relaxační jízdu po klidném jezeru, sportovněji pádlovat na delší vzdálenosti, vyrazit zachytit vlny v oceánu či využít paddleboard ke cvičení jógy. Jak ale vybrat paddleboard odpovídající naším potřebám? To se dozvíte v následujícím článku.

Výtlak paddleboardu, nosnost a rozměry

Naprosto prvním předpokladem správného výběru paddleboardu je zvolení prkna, které vás bezpečně uveze. V obecné rovině platí, že čím větší paddleboard je, tím větší bude i jeho výtlak. Rozměry se po zvyku surfových prken uvádějí ve stopách a palcích. Rychlou pomůckou pro zjištění optimálního výtlaku prkna pro vaši postavu je jednoduchý vzorec, kdy svou váhu vynásobíte třemi. Získáte tak minimální hodnotu výtlaku vašeho paddleboardu.

Rychlou pomůckou pro zjištění optimálního výtlaku prkna pro vaši postavu je jednoduchý vzorec, kdy svou váhu vynásobíte třemi. Získáte tak minimální hodnotu výtlaku vašeho paddleboardu.

Dnes už naštěstí výrobci kromě výtlaku a rozměrů uvádějí i nosnost každého paddleboardu, což výrazně usnadňuje výběr. Je však potřeba mít na paměti, že se jedná o horní hranici nosnosti prkna. Pro zachování optimálních jízdních vlastností paddleboardu tak doporučujeme ponechat od maximální hranice rezervu 10-15%. Stejně tak myslete na to, že čím kvalitnější a tužší technologie prkna je použita, tím více se bude reálná nosnost blížit hodnotám udávaným výrobcem.

Dělení paddleboardů dle tvaru

Jak vybrat paddleboard
Nejprodávanější z kategorie:
Nejprodávanější z kategorie:
Nejprodávanější z kategorie:
Nejprodávanější z kategorie:
Nejprodávanější z kategorie:

Technologie nafukovacích paddleboardů

Naprosto všechny námi prodávané paddleboardy jsou vyrobeny v tzv. dropstitch technologii, která dodává paddleboardům značnou tuhost. Jedná se o strukturu plováku, která je uvnitř pospojována tisíci paralelními vlákny, které se při nafouknutí paddleboardu vypnou. Chcete vidět jak taková technologie vypadá? Mrkněte na video níže, jeden z našich paddleboardů jsme pro Vás rozřízli.

Dělení  paddleboardů podle konstrukce

Dále se nafukovací paddleboardy dělí dle jejich konstrukce – složení PVC vrstev:

Jak vybrat paddleboardové pádlo?

Nezbytnou součástí výbavy každého paddleboardisty je pádlo. K nafukovacím paddleboardům se většinou dodává již v setu. Základní a nejlevnější pádla jsou vyrobena z hlíníku (duralu) a plastu (nylon). Příznivá cena je vykoupena o něco vyšší váhou a nižší tuhostí, což má za následek horší přenos energie do záběru. Výhodou je jejich snadná nastavitelnost a možnost složení do batohu k Vašemu SUP. Další variantou je sklolaminát tzv. glassfiber pádla. Ty již mají dostatečnou tuhost, ale váhově si polepšíte jen částečně.

Nejlepší materiál pro výrobu lehkých a tuhých výrobků je samozřejmě karbon. Karbon dodá pádlu dostatečnou dynamiku a tu nejnižší možnou váhu. Nevýhodu je náchylnost k poškození listu o dno či během přepravy – tedy nepůjčovat dětem na hraní a pořídit obal na pádlo. Nejmenší váhu nabízejí nerozebíratelná karbonová pádla, ale k nafukovacímu paddleboardu doporučujeme o něco málo těžší rozebíratelnou variantu, kterou sbalíte spolu s paddleboardem do transportního vaku. V nabídce pádel naleznete i kombinace výše napsaných technologií. Například na divokou vodu je vhodná kombinace karbonu/skla a plastového listu. Díky své skladnosti se největší popularitě těší pádla trojdílná – k těmto pádlům jsme pro Vás připravili samostatného průvodce.

Pokud si nejste jisti, jaký paddleboard je pro vás nejlepší a na co určitě nezapomenout, tak se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti a odpovíme na dotazy.

ZÁKAZNICKÝ SERVIS

Snowboardel patří mezi největší prodejce paddleboardů na českém a slovenském trhu. V kamenné prodejně v Praze i na e-shopu najdete desítky modelů od značek jako jsou Aqua Marina, Aquadesign, Body Glove, F2, Gladiator, Hydro Force, Shark, Moai, SIC, STX nebo Wattsup a dalších.

Nevíš kam se vydat na výlet? máme pro tebe appku!

Máš už svůj ideální paddleboard a nevíš kam se vydat s rodinou na výlet? S naší appkou a desktopovou verzí najdete ověřená místa vhodná pro pádlování na paddleboardu. Nezapoměňte se o své oblíbené spoty a zkušenosti podělit s ostatními uživateli!

Největší nabídku pevných a nafukovacích paddleboardů na českém trhu naleznete na eshopu Snowboardel a v naší kamenné prodejně v Galerii Nové Butovice.

SNOWBOARDEL
GALERIE BUTOVICE
Radlická 117
158 00 Praha 5

Více o prodejně

Jakub Ježek

“ Pokud voláte Snowboardel ve většině případů se dovoláte Jakubovi. Protože u nás začal pracovat už při studiích (asi v 16ti), tak má dokonalý přehled o našem sortimentu a dokáže poradit ve všem... ať už se jedná o snowboard, skate, paddleboard, wing nebo wind/kite.”

Jakub Ježek
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: