Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Jak vybrat nejvhodnější snowboard?

Jak vybrat snowboard? Snowboard si pochopitelně nevybíráte pouze podle hezkého designu, nebo proto, že jde zrovna o pro-model našeho oblíbeného profíka. Nesprávně zvolené vybavení může hodně znepříjemnit dny na horách a také zabrzdit Váš progres. Naopak dobře zvolené prkno Vám bude dobře sloužit a pomůže posunout Vaše ježdění o level výš. Cílem nákupu by tedy měl být snowboard, který nejlépe odpovídá stylu ježdění a také tělesné konstituci.

Délka snowboardu

Jednou ze základních otázek, kterou si každý jistě při výběru prkna klade je jak dlouhý snowboard vybrat. Správně zvolená délka snowboardu Vám totiž pomůže vyhnout se nejrůznějším problémům, jako je třeba nechtěný přechod z jízdy po hraně do smyku, potápění se do prašanu, nebo naopak problémy dostat prkno do oblouku. Nejzákladnější poučka říká, že by vám snowboard měl sahat někam mezi bradu a nos. Rozhodně však nezapomeňte vzít v potaz svou váhu, která není o nic méně důležitým parametrem, než je samotná výška jezdce. Pro jasnější orientaci zde máme tabulku, která by vám měla při stanovení optimální délky pomoci:

Doporučená velikost snowboardu pro dospělé
Doporučená velikost snowboardu pro dospělé

Hodnoty v tabulce berte s určitou rezervou. Správná délka snowboardu se vždy bude odvíjet od vlastností konkrétního prkna a Vašeho jízdního stylu. Kdo jezdí rád ve snowparku většinou sáhne po snowboardu kratším. Milovníci jízdy po sjezdovce a freeridu zase sáhnou po snowboardu delším. Tak či tak je velikost snowboardu osobní preferencí.

Šířka snowboardu

Vedle délky snowboardu je třeba dbát i na jeho šířku. Když si koupíte příliš širokou desku, čeká vás pěkná dřina při každém pokusu dostat prkno do oblouku. Mnohem častějším problémem je nedostatečná šířka prkna. Z příliš úzké desky vám budou přečuhovat boty a při každém více zařízlém oblouku se budete válet ve sněhu. Ideálním stavem je, když špička a pata boty přesahují prkno asi tak o centimetr. Díky tomu nebudete botami brousit sjezdovku a navíc budete moci vyvinout v oblouku ten správný tlak na hranu.

V zásadě se dá říct, že pokud máte nohu US 10,5 (eur 44) a větší, budete potřebovat široké prkno. Takové snowboardy výrobci přímo označují jako wide a jsou to prkna, která mají v nejužším bodě kolem 26 cm a více. Nemalou roli ale hraje také zvolený postoj na snowboardu (stance). Pokud už vlastníte snowboardové boty, vezměte si je při nákupu prkna s sebou a vše pěkně vyzkoušejte. Pokud je nemáte a jdete kupovat snowboard, určitě si v obchodě nějaké půjčte, ať máte alespoň nějakou představu. Pokud nemáte zatím nic, zkuste radši začít nákupem bot. Pro jezdce s velikostí bot 13 a více je určen například snowboard RIDE Warpig, u kterého tabulka viz výše neplatí. Toto prkno je širší a kratší než klasické desky a zcela zde odpadá starost o šířku nohy.

Tvrdost snowboardu

Tvrdost snowboardu se v angličtině označuje jako flex. Měkká prkna jsou vhodnější pro začátečníky, lehce jdou do oblouku a je zábava na nich blbnout na svahu. Ve vyšších rychlostech je ale měkký snowboard svéhlavý, nedrží tak dobře na hraně a při odrazu do ollie nemá potřebný pop. Tvrdší prkna jsou vhodná pro zkušenější až agresivní jezdce. Dobře drží na hraně i při vyšších rychlostech, ale při pomalé jízdě dá více práce dostat je do oblouku.

Jak si tedy vybrat? Obecně se dá k pružnosti říci tolik, že zkušení a těžší jezdci by měli volit tvrdší prkna, začátečníci a hubeňouři naopak prkna měkčí. Určování tvrdosti prkna je trochu oříšek. Tvrdost sice udávají výrobci ve svých katalozích, ale v praxi se tvrdost snowboardů může výrobce od výrobce lišit. Svou roli pochopitelně hrají i rozdíly v použitých materiálech a technologiích.

Jak vybrat správný snowboard?

Jak tedy zjistit tvrdost prkna? Dopředu si od prodavače, z popisku či z katalogu zjistěte, zdali se jedná o měkký (soft), středně tvrdý (mid-stiff), nebo tvrdý (stiff) snowboard. Pak uchopte prkno jednou rukou za špičku, patku opřete o zem a volnou rukou zatlačte na prostředek snowboardu. Nebojte se přitlačit, snowboard musí vydržet mnohem víc, než co mu „naložíte“ při tomhle testu.

Prkno by mělo být pružné, ale zároveň by vám mělo klást solidní odpor. Tímto způsobem vyzkoušejte více snowboardů, alespoň si uděláte lepší představu o jejich tvrdosti. Pružnost se poněkud liší i podle konstrukce snowboardu. Freeridová a All Mountain prkna (viz dále) mají většinou tzv. directional flex. Znamená to, že tyto snowboardy mají měkčí špičku pro lehčí nástup do oblouku, ale tužší zadní část prkna pro dobrý přenos síly na hranu po celou dobu oblouku. Oproti tomu freestylová prkna mají většinou stejnou pružnost na obě strany, tzv. twin flex. Dají se ovšem najít i výjimky, např. freestylová prkna, která mají directional flex.

Profil snowboardu

Prohnutí snowboardu se obecně dělí na tři skupiny – camber (klasické negativní prohnutí prkna), rocker (patka a špička jsou zvedlé do tvaru banánu) a flat (prkno je rovné v celé délce efektivní hrany).

V dnešní době již většina výrobců používá kombinaci těchto prohnutí, čímž vznikají takzvaná hybridní prkna. Bězně se tak setkáváme s prkny, která kombinují camber i rocker tvar v jednom modelu. Tak jako to má například oblíbený snowboard RIDE Berzerker.

Snowboard pro začátečníky

Jaký snowboard tedy bude nejlepší pro začátečníka? Pokud s ježděním na snowboardu teprve začínáte, je zbytečné kupovat si tvrdý model pro agresivní jízdu. Jediným výsledkem bude, že se zpomalíte v progresu a ani si na svahu neužijete příliš zábavy. Nemluvě o zbytečně investovaných penězích. Jako nováček byste se měli dívat především po snowboardu s menším flexem (měkké až středně tvrdé prkno).

Hlavním důvodem je to, že s měkkým snowboardem se začátečníkům bude lépe manévrovat, zejména při nižší rychlosti. Tvrdší prkno je těžší dostat do oblouku a vyžaduje při jízdě mnohem větší úsilí a více energie. Z profilu vybírejte ideálně odpouštové prkno, u kterého nehrozí nechtěné zasekávání hran. Ideálem tedy bude snowboard s prohnutím rocker či hybridní profil jako hybrid camber. Jelikož žádný snowboardový začátečník není vyhraněný na specifickou disciplínu a teprve časem zjistí co mu vyhovuje, délku můžete vybírat dle převodní tabulky výše.

Pro většinu začátečníku, kterým chybí jakékoliv vybavení, se nejvíce cenově vyplatí zakoupit celý snowboardový komplet, kde jsou již jednotlivé komponenty vybrané na míru. Odpadá tak zbytečné hledání a stres spojený s dlouhavým studovaním jednotlivých částí.

Snowboard pro pokročilé

Pokud už nějaký ten pátek brousíte svahy, pravděpodobně tušíte jaký styl jízdy Vás nejvíce baví. Právě při rozhodování o tom, jaký snowboard je vhodný pro pokročilého jezdce, je na čase se zamyslet jakému stylu se budeme pravděpodobně věnovat nejvíce. Hodláte trávit většinu dne ve snowparku poletama na kickerech? Je vaší prioritou surfování v prašanu? Nebo tak nějak od každého trochu?

Jak vybrat snowboard pro začátečníka?

Jak vybrat snowboard?

Jakub Ježek

“ Pokud voláte Snowboardel ve většině případů se dovoláte Jakubovi. Protože u nás začal pracovat už při studiích (asi v 16ti), tak má dokonalý přehled o našem sortimentu a dokáže poradit ve všem... ať už se jedná o snowboard, skate, paddleboard, wing nebo wind/kite.”

Jakub Ježek
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: