Přeskočit na obsah
Sporty

Kam na paddleboard?

Paddleboarding lze provozovat v podstatě na každé kaluži o rozměru alespoň 50x50m. Na trénovaní otoček, nastupování a rychlých startů to stačí. Níže se ale dočtete o místech, která jsou něčím zajímavá a stojí za návštěvu. Připravili jsme pro Vás pár tipů kam na paddleboard a doplnili článek také o interaktivní mapu, kterou mohou registrovaní uživatelé editovat.

Nevíš kam na paddleboard? Máme pro tebe appku!

Nevíte kam vyrazit na paddleboard? S touhle appkou najdete ověřená místa vhodná pro bezstarostné pádlování. Zažijte nová dobrodružství s Vaším paddleboardem a podělte se o svá oblíbená místa a zkušenosti. Aplikace Vás nasměruje na vybranou vodní plochu, kterou do aplikace přidali ostatní uživatelé. K místům můžete přidávat fotky, komentáře a hodnocení. 


Chcete boty do vody zdarma?

Chcete boty do vody zdarma?

 

Pomozte nám vybudovat tu nejlepší paddleboardovou mapu na československém území!

Více informací na tomto odkazu.


Paddleboard v Jižních Čechách

V Jižních Čechách se těší paddleboarding velké oblibě, a to především díky velkému množství vodních ploch.

Kempy v této oblasti jsou ideální pro start vašich toulek na paddleboardu nebo windSUPu. Nemusíte se zdržovat pouze u pláží, ale třeba vyplout poznat ostrov Tajvan, který je vzdálen od břehu přibližně 2,2 km. Pozor na počasí, vyrážejte pouze za hezkého a stálého počasí. Celý výlet i s obeplutím ostrova bude trvat přibližně hodinu. Lipno je také ideální na plachtění. Pokud vlastníte paddleboard s možností připnutí plachty určitě si jí vezměte s sebou.  U baru Windy point naleznete také půjčovnu windsurfingů a paddleboardů.

V Českém Krumlově byl na výletě snad každý, ale z řeky vypadá toto krásné město jinak. Zaparkovat můžete na parkovišti značeném P3, kde naleznete snadný vstup do vody přímo pod mostem. Vydáte se po proudu a musíte překonat 2 jezy, které mají propust vždy na levé straně. Doporučujeme jezy překonávat v kleče. Výstup po 2,2 km je na parkoviště P2, kde můžete zaparkovat druhý vůz nebo pro vás může někdo přijet. Délka této trasy je maximálně 30 minut, ale můžete si výlet prodloužit do kempů dále po proudu.

Snadné parkování i kempování u tohoto rybníku blízko Nové Bystřice naleznete v Autokempiku Osika. Pádlovat se dá po celé ploše, vhodný je i na windSUP, protože zde často fouká stálý vítr převážně západních směrů. Po zvládnutí techniky pádlování a obratů, můžete vyrazit do severovýchodního cípu, kde se nachází přítok potoku Dračice. Po Dračici se dá kousek proti proudu pádlovat a poznávat různá rákosová zákoutí. Osika je v srdci České Kanady a její okolí je opravdu nádherné, takže si užijete i čas „mimo vodu“.

Orlík je díky členitému břehu ideální na paddleboarding. Klidná voda je vhodná spíše na užší touring nebo race boardy. Dobrou základnou jsou kempy s dostatečným zázemím. Nejznámějšími jsou Kemp Radava nebo Autocamping Velký Vír. Z obou kempů je krásný výlet pod Zámek Orlík. Z Radavy je to tam i zpět cca 5 km a z Velkého Víru o kilometr méně. Pří delších výletech po přehradě doporučujeme držet se blíže břehu mimo plavební dráhu. Kvůli zpravidla kamenitému břehu doporučujeme zabalit s sebou boty do vody.

Pro zkušené pádlery a milovníky adrenalinu máme na závěr jednu specialitku a tou je kánál ve Vodáckém centru ČB. Na jízdu na paddleboardu na divoké vodě ovšem musíte mít odpovídající vybavení jako je vodácká vesta, helma, boty a ideálně i chrániče kolen. Rozpis napouštění vody na USD naleznete na webu www.rafting.cz . O kvalitě kanálu svědčí i konání letošního MČR SUP na divoké vodě.

Paddleboard na Jižní Moravě

Centrem paddleboardingu v Brně je poměrně logicky Brněnská přehrada nebo vodní nádrž Brno. Vodní dílo na Svratce vzniklo vystavěním hráze na 56. říčním kilometru Svratky a zatopením údolí s obcí Kníničky. Přehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno, dnes již pouze k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie.  Svojí rozlohou 2,59 km2 poskytuje dostatečnou plochu i pro sportovně založené jezdce na touringových nebo race prknech. Tak jako většina vodních nádrží je vhodná i pro začátečníky díky klidné hladině. V okolí Brněnské přehrady je rozeseto velké množství chat, hotelů a hospod a na vodu lze nastupovat z mnoha míst. Paddleboardingem to žije na pláži Rokle s možností doplnit zásoby v občerstvení Sinice. Je zde také půjčovna, takže nikdy nebudete pádlovat sami. Prostě paddleboard Brno = Brněnská přehrada.

Ze tří novomlýnských nádrží je na paddleboarding nejvhodnější ta první. Nejlepší přístup je z kempu Merkur, kde si můžete vybrat, jestli pádlovat na velké nádrži nebo se spokojíte s Malou Lagunou, která je vhodná pro začátečníky a děti. Jízda na paddleboardu je zde díky klidné hladině snadná. Jeno pozor na wake vlek.  V kempu Merkur je také půjčovna paddleboardů F4, takže v bezvětrných dnech budete mít SUP společnost. Vodní hladina velké přehrady je ideální na windsurfing, takže pokud máte paddleboard zvaný windSUP nezapomeňte si doma plachtu. Pověstné jsou především větry z jižních směrů spojené s jasnou oblohou a příznivou teplotou.

Rybník Olšovec je největší vodní plochou na Drahanské vrchovině. Rozlohou 42 ha je pro paddleboarding ideální. Jedinou nevýhodou je nižší kvalita vody v pozdních letních měsících. Ideální přístup je z kempu ATC Olšovec, kde je i půjčovna paddelboardů. Olšovec má travnaté pláže, takže nehrozí poškození plováku o kamení a přístup do vody je pohodlný. V kempu je dostatek stravovacích zařízení.

Velmi příjemným výletem již pro mírně pokročilé pádlery je úsek Dyje mezi Novými Mlýny a Lednicí. Na rozdíl od předchozích lokalit je potřeba vyřešit drobný logistický problém, je potřeba mít dvě auta a jedno nechat v cíli…Ve vesnici Nové Mlýny je nástup do vody bezproblémový, stejně tak parkování. Konec cesty je v Lednici, kde je více možností parkování a záleží na naplněnosti obce. Trasa je to krásná a díky mnoha meandrům má mnoho variant.

Přehradní nádrž byla vybudována na řece Dyje v blízkosti města Vranov nad Dyjí. Rozloha přehrady je 762 ha. Nejsnazší přístup je z kempu Vranovská pláž, odkud se můžete vydat na výlet proti proudu po Dyji nebo objevovat mnohá zákoutí přehrady. Velmi fotogenický je průjezd pod visutou lávkou přes Švýcarskou zátoku. Každý rok se zde koná i závod Českého poháru v paddleboardingu ČFSUP. Při delších vyjížďkách nezapomeňte na vhodné oblečení a to především jako ochranu před sluncem.

Paddleboarding Praha a Střední Čechy

Krásná lokalita kousek od Prahy s poměrně čistou vodou a hezky členitým pobřežím. Voda je klidná díky několika ostrůvkům a vzrostlým stromům. Průplavem můžete dopádlovat až na Labe. Místo je vhodné i pro naprosté začátečníky včetně dětí, kteří by se ale neměli pouštět na Labe, které zde poměrně „teče“. Přístup do vody je písčitý a na břehu je zázemí s toaletami a občerstvením.

vodní nádrž na dostřel od tramvaje a pro automobilisty s velkým neplaceným parkovištěm. Nástup na vodu je nejpohodlnější z pláže Koupaliště Džbán, kde naleznete občerstvení a Snowboardel paddleboard centrum, kde si můžete paddleboard zapůjčit pokud si nepřenesete svůj. Nástup je možný i „jižní pláže“, kde je ale větší hloubka a tak není vhodná pro začátečníky a děti. Díky průtoku vodu, který zajišťuje Litovický potok, je voda poměrně čistá po celou letní sezonu. V Paddleboard test centru Džbán probíhá i pravidelný paddleboard kurz. Pozor na wakeový vlek!

krásný výlet se zajímavým výhledem na Zbraslav, Modřany, Chuchli a Braník. Místa která znáte ze břehu najednou vypadají úplně jinak. Dalším zpestřením je sportovní propust, kterou objedete modřanský jez. Před jezem je dostatečné značení a pokud se budete držet po levé straně, tak ho nemůžete minout. Doporučujeme jízdu v kleku. Tato trasa kopíruje každoroční závod Českého poháru ČFSUP Vrané – Praha. Nástup je zde: odkaz na start na google maps a cíl například u Freestyle park Modřany – odkaz na cíl 1 na google maps nebo u Vodpočívárny – odkaz na cíl 2 na google maps, kde je lepší výlez z vody. Tato trasa je vhodná pro středně až pokročilé pádlery a plováky typu Touring.

skoro celou Berounku kopírují koleje. Krásnou trasou je například ta z Roztok u Křivoklátu do Nižbora. Nástup je kousek od nádraží odkaz na start na google maps a pak pokračujete po proudu malebný údolím až do Nižboru. V Nižboru se dá parkovat buď u nádraží nebo u BMX dráhy přímo u stánku s občerstvením, které určitě přijde vhod. Trasa je dlouhá 18 km a trvá přibližně 2,5 hodiny. Řeka teče příjemně a nejedná se o žádnou divočinu, přesto je vhodná spíše na allround boardy než na úzké raceboardy.

tuto větrnou variantu paddleboardingu je vhodné provozovat na větších vodních hladinách, kde má vítr čas se ustálit. Centrem windsurfingu a windSupingu je v ČR přehrada Nechranice. Nejlepší přístup do vody je z kempu provozovaným Yacht Clubem Nechranice. Na jeho konci naleznete písčito-oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do vody – souřadnice v naší mapě jsou zadané na tomto bodu. Ideálním směrem větru jsou všechny západní varianty. V létě dokáže překvapit i „termika“ za východu až jihovýchodu. Během léta je v provozu i vodní záchranná služba, která vás dotáhne na břeh v případě vašich neúspěšných pokusů. Na místě je i TM Windsurfing centrum, kde si můžete vyzkoušet nafukovací plachtu iRig. Nafukovací windsurfing je v posledních letech trendem, který vrací k windsurfingu běžné uživatele.

Doufáme, že těchto pár tipů vám pomůže při plánovýní vašich paddleboardových zážitků. Pokud nemáte svůj paddleboard a láká vás některá z uvedených lokalit neváhejte využít naší půjčovnu paddleboardů Praha.

 

Kryštof

“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”

Kryštof
shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: