
JAK VYBRAT PADDLEBOARDOVÉ PÁDLO
Dělení pádel podle Materiálu:
- plast/kov – pádla, která jsou z pravidla přiložena k paddleboardu zdarma. Především ty u levnějších paddleboardů (do 10tis.) jsou velmi jednoduchá, těžká a náchylná na ohnutí. Na pádlování jednou za rok na dovolené to stačí. Využít se také dají jako lopata při stavbě hradů z písku, na opravdové pádlování to ale není. Dají se určitě najít výjimky, které se na turistické pádlování použít dají a vydrží několik sezon.
- laminát/carbon/plast – do této skupiny řadíme pádla, která mají kompozitový dřík (sklo nebo carbon) a plastový list. Výhodou je, že se „tyč“ nedá ohnout a plastový list se nedá zničit o dno. Další výhodou je o něco nižší váha a lepší dynamika při pádlování. Tyto pádla se dají doporučit každému kdo pravidelně pádluje, ale nehoní časy nebo nechytá vlny…
- carbonová pádla – pokud jednou vezmete karbonové pádlo, už není cesty zpět. Nízká váha a perfektní přenos energie z rukou do vody. Jedinou nevýhodou je křehkost, takže u carbonového pádla plátí – NEPŮJČOVAT 😉
Druhy pádel:
- třídílná pádla – jejich jedinou výhodou je, že se vejdou do batohu k nafukovacímu paddleboardu. Nevýhodami je nižší tuhost, vyšší váha a netěsnost ve spojích, která může zapříčinit mírný vakl, který je při pádlování nepříjemný. Pokud by pádlo do sebe zapadalo přesně, hrozilo by zanesení spoje a pádlo by nešlo rozebrat. To platí především u moře… U moře je určitě vhodné pádlo po každém ježdění rozebrat a nejlépe opláchnout sladkou vodou.
- dvoudílná pádla – pádla vyrobená zpravidla z karbonu, která mají nastavovací délku. Vhodná pro ambiciózní pádlery, kteří ještě nemají pevně danou délku, nebo střídají různě velká prkna.
- jednodílná pádla – hlavní nevýhodou je nemožnost měnit délku dle aktuálních potřeb. Pádla se zařezávají buď u hlavičky nebo u listu. U listu se zařezávají pádla, které mají jiný konický průměr a směrem k hlavičce se zužují například pádla QuickBlade. U hlavičky se zkracují pádla NSP. Následně se pádlo zalepí a můžete ho již pouze dále zkrátit. Výhodu je super dynamika, nízká váha a voda nikdy nepronikne do dříku. Závodní a výkonnostní paddleboardisté používají zásadně jednodílná pádla.
- dětská pádla – velmi opomíjený druh. Bez menšího, lehčího pádla dítě nikdy nebude dobře pádlovat. Další výhodou je menší průměr dříku, takže dětská ruka dobře tyč obejme a pádlo mu neklouže. Také hlavička je menší, aby dobře sedla do dětské ruky. Ceny dětských pádel nejsou nijak závratné a dětem usnadní pádlování.
Velikost listu:
- velký list – velikost 90-100 sqi (čtverečních palců) je vhodný pro běžné allround pádlování s malou frekvencí nebo ježdění na příbojových vlnách. Tuto velikost ocení především silní muži. Takto velký list má většina obyčejných setových pádel.
- střední list – velikost 80-89 sqi (čtverečních palců) je vhodný na delší vyjížďky, pádlování s vyšší frekvencí. Tato velikost listu je také vhodná pro lehčí (slabší) jezdce na vlnové ježdění.
- malý list – velikost 64-79 sqi (čtverečních palců) je vhodný pro juniory, ženy nebo lehké muže na rychlé frekvenční pádlování.
Tvar listu:
- kapkovitý tvar – jedná se o klasický tvar, který používá většina výrobců i u levných setových pádel. Je to tvar, který se hodí pro allround a wave pádlování. Používá se především u větších listů.
- obdélníkový tvar – je vhodný pro dlouhé vyjížďky nebo závodní pádlování. Je určeno pro rychlé frekvenční pádlování a používá se především menší listů.
Speciální vychytávky:
- antitwist systémy – u dražších tří a dvoudílných pádel se používají různé antitwist systémy, které zabraňují protáčení horního dílu s hlavičkou, takže jí máte vždy vodorovně s listem.
- konický tvar dříku – u samotného madla (dřeva, hlavičky) pádla je dřík výrazně zúžen. Tuhost v tomto místě není již tolik důležitá jako v místě držení spodní ruky a šetří se tím váha a lze lépe vytvarovat hlavičku.
- univerzální sup/kajak pádla – existují i pádla na které místo hlavičky nasadíte druhý list a máte oboustranné pádlo. Toto řešení je sice na první pohled elegantní, ale ne moc dobré. Při kajakovém pádlování potřebujete mnohem menší listy a navíc jinak tvarované. Levné a použitelné kajakové pádlo stojí již kolem 1000 Kč a bude fungovat mnohem lépe než hybrid.
- floater na pádlo – všichni výrobci uvádí, že jejich paddleboardová pádla plavou, ale už nikdo nepíše, jak dlouho. Z praxe víme, že to je přibližně 30 vteřin a to není opravdu dlouho. Z toho důvodu doporučujeme především pádla s plastovým listem vybavit floaterem. Jedná se o pěnový válec, který umístíte těsně nad list a pádlo nelze utopit.
Největší výběr pádel na paddleboard naleznete zde: https://shop.snowboardel.cz/244-padla/
Kryštof
“ Potřebuješ poradit ohledně skate? Kryštof je tím pravým. Nejen, že skvěle jezdí, ale také se perfektně vyzná ve skate vybavení. Další Kryštofovou vášní je WING a to především v kombinaci se skateboardem. No a paddleboarding to už k létu patří snad u každého....”
