Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Prolimit – značka, která má stále co nabídnout

Kiteboarding Windsurfing 1/4/2020 5 minut čtení

Prolimit je značka pod kterou vyrábí a nabízí své produkty holandská společnost Kubus Sports, což je největší a nevýznamnější firma, co se týče výroby a distribuce všeho možného sportovního vybavení (nejen pro vodní sporty, ale např. i pro sporty zimní) pro oblast Beneluxu, tady Holandska, Belgie a Lucemburska. Její působnost je ale celosvětová a je jen velmi málo zemí, kde nemá značka Prolimit své zastoupení. Snowboardel je distributorem této značky od jejího samého startu, je to opravdu již mnoho let, nebo spíše několik desítek let a produkty Prolimit jsou na našem trhu obecně velmi oblíbené, a to pro svojí nepopíratelnou kvalitu a současně velmi příznivou cenu.

Těžištěm nabídky značky Prolimit jsou bezesporu hlavně neoprenytrapézy. V tomto článku bych se tedy chtěl zaměřit právě na tyto produkty a vypíchnout některé věci, které třeba nejsou obecně známé nebo na první pohled patrné, a přesto právě díky nim jsou produkty Prolimit zajímavé.

Neopreny

Z neoprenů bych chtěl (možná překvapivě) zmínit nejlevnější modelovou řadu s jménem Prolimit Style. Proč? Protože na trhu jen těžko hledá konkurenta, zvláště co se týče ceny. Za zaváděcích 3700 Kč dostane zákazník dlouhý neopren 5/3mm, který samozřejmě nejde srovnávat s top modely, ale pro běžného rekreačního jezdce zcela postačí. Šité a lepené švy, střídmý konzervativní design, robustní DL neopren, oblek, který se dá využít nejen při windsurfingu nebo kitu, ale i při všech možných jiných vodních sportech. Jednoduše univerzál pro široké spektrum nenáročných zákazníků hledajících použitelný neopren za dobrou cenu.

V shorty verzi je pak cena 1890 Kč opravdu nedostižná a jak všichni ví, u shorty neoprenů, které mají většinou tloušťku 2/2mm, nebývá rozdíl v kvalitě a tedy i ceně tak moc vidět. Je to neopren určený do tepla a jestli máte na sobě shorty za 1900 Kč nebo za 3500 Kč není rozhodně tolik poznat jako u dlouhých neoprenů určených do zimy. Řadu Style lze tedy všem začínajícím a rekreačním jezdům doporučit, za velmi slušnou cenu dostanou dobře fungující produkt.      

Zlatou střední cestou v nabídce jsou neopreny Prolimit Fusion, kde najdete mnoho různých modelů s předním i zadním zipem, různé tloušťky,  a samozřejmě i krátké modely shorty. To vše v několika barevných provedeních. U této řady již najdete kvalitnější materiály, jako Limestone 500+ neopren, Zodiac plush inside lining (obdoba IONského Plasma plush), kvalitní YKK zipy, drobné technické vychytávky jako např. drain holes (drobné otvory u dolní manžety na noze, kterými odtéká voda nashromážděná v neoprenu), waterblock (límec který navléknete přes hlavu a díky kterému Vám nenateče voda na záda, dokud se do ní neponoříte až po krk).

Ty dražší z Fusion neoprenů mají i FTM švy (opět obdoba – u IONu powerseam), tedy to nejkvalitnější současné provedení švů. V cenách od 4990 Kč dolů za 5/3 dlouhý semidry steamer po 2300 kč za shorty dostane zákazník již kvalitní produkt ve střední cenové hladině, srovnatelný co do kvality i ceny např. s řadou STRIKE CORE od IONu.

Prolimit samozřejmě nabízí neopreny i TOP provedení, což je v letošní sezoně hlavně řada Mercury, kde již najdete ty nejkvalitnější a pochopitelně i nejdražší materiály a technologie. K těm úplně špičkovým patří např. novinka „Thermal Rebound“ – exklusivní provedení vnitřního liningu, kde je mezi neopren a Zodiac lining vložena další zvláštní tenká vrstva která výrazně zlepšuje tepelné vlastnosti neoprenu a omezuje známý windchill efekt. Prolimit má tuto technolologii dokonce celosvětově patentovanou. Ke standardu patří v této řadě již FTM švy a nejkvalitnější Neolight Duotone 550+ limestone neopren. To vše v cenách od 7 do 8 tisíc Kč za dlouhý teplý neopren. Řada Mercury je plně srovnatelná s jakýmkoliv špičkovým neoprenem jakékoliv jiné světové značky. Náročným zákazníkům lze zcela jistě doporučit. Na našem e-shopu můžete z této kategorie naleznout například neopren Prolimit Mercury BZ 6/4 DL FTM.

Trapézy

Trapézy Prolimit se ve srovnání s konkurencí vyznačují osobitým přístupem, který je výrazně odlišný např. od značky ION, a pak hlavně několika vychytávkami (opět patentovanými), které je okamžitě odlišují od jakékoliv jiné konkurence. První z nich je systém zavírání trapézového háku, Prolimit ho nazývá Pin Release. Je to opět celosvětově patentované provedení a z mé osobní dlouholeté zkušenosti musím říct že je to funkční, jednoduché, prakticky nezničitelné a tedy v konečném důsledku geniální.

Prostá díra v zasouvacím plocháči, do které zapadne čep na jednouduché páčce na háku, navíc s neoprenovým krytem, který slouží současně jako dotlačovací pružina, opravdu geniální nápad. Jednoduché zapínání, kdy jednou rukou podržíte hák a proti tomu druhou rukou zatlačíte západku do háku až docvakne… hotovo. Rozepínání je ještě jednodušší, stačí jednou rukou zatáhnout za očko připojené k páčce a je otevřeno. Dle mého názoru je tento systém nejlepší ze všech možných systémů co jsem kdy viděl a zažil a že jich bylo za ta léta opravdu hodně. Poruchovost je díky zcela triviální konstrukci také nedostižná, počet reklamací za těch mnoho let co tímto systémem Prolimit své trapézy vybavuje se dá spočítat na prstech jedné ruky…

Druhou vychytávkou která stojí za zmínku a vyskytuje se hlavně u kitových trapézů je tzv. „Sliding bar pad“. Bar pad je v dnešní době běžnou součástí většiny kitových trapézů, poskytuje ochranu břicha jezdce a fixuje polohu háku tak, aby se hýbal co nejméně. To vše funguje, ovšem pokud máte trapéz o něco menší a tím pádem popruhy na straně trapézu delší, tak se celý hák i s barpadem hýbe, čím delší jsou popruhy, tím více. Prolimit tento nežádoucí jev vyřešil opět po svém. A to právě Sliding bar padem, kdy vlastní bar pad je výrazně delší, je ukončen takovým „jazykem“, který se při oblékání trapézu zasouvá přímo do připraveného slotu v těle trapézu. Toto provedení má jednu nevýhodu, a to že vlastní oblékání trapézu je o něco složitější než u běžného provedení, chce to grif a trochu zkušenosti, aby se bar pad správně zasunul do těla trapézu.

Pokud tohle ale člověk zvládne a naučí se to, tak dál jsou už jen samé výhody – díky zasunutému barpadu v trapézu a současně pevnému spojení vlastního háku s barpadem drží hák spolu s trapézem na těle naprosto skálopevně a předpisově, nikam se vůči trapézu neposouvá a ten pocit z toho opravdu nesrovatelný. Opět můžu doporučit z vlastní dlouholeté zkušenosti, kdy po několika letech co jsem jezdil ION jsem se opět vrátil k Prolimitu a nelituji, je to ten nejlepší trapéz co jsem kdy měl.

Novinkou posledních dvou sezon u trapézů Prolimit je pak opět naprosto nový a ojedinělý systém zapínání s názvem „Barloc“, kterým je vybaveno několik top modelů trapézů jak kitových, tak windsurfových. Ti z čtenářů kteří si pamatují první systém s plastovými pásky se SNB vázání u trapézů Neil Pryde určitě najdou u systému Barloc velkou podobnost. To je sice pravda, ale jen částečně. Systém funguje na podobném principu, ale místo plastových pásků a zaklapávacích přezek je na stranách trapézu pevně všit nerezový „žebříček“, do kterého zapadá opět velmi jednoduchý uzávěr, který je součástí háku.

Odpadají tedy všechny popruhy, trapéz vypadá čistě, jednoduše. Při oblékání zapnete neoprenový pás, pak přiložíte hák a jednoduchým zaklapnutím západky do příslušného místa v žebříčku (poloh na žebříku je několik a tedy „utažení“ háku si tak libovolně nastavíte) hák zavřete. Chce to opět trochu grifu a zkušeností, ale každý se to naučí velmi rychle a díky vhodnému tvarování háku to opravdu není nic těžkého. Takto zapnutý hák drží na trapézu opět skálopevně a jakékoliv posouvání je zcela vyloučené. Za poslední 2 roky Prolimit tento systém několikrát modifikoval a postupně vylepšoval, hlavně tvarování vlastního háku a zapínací přezku, teď v poslední verzi to funguje již opravdu zcela bezproblémově. Trapézy vybavené systémem Barloc jsou jen o něco málo dražší, než ty se systémem Pin Release a tedy je lze určitě doporučit, zvlášť zákazníkům milujícím novinky a chytrá technologická řešení.

O produktech Prolimit by šlo pokračovat na mnoha dalších stránkách či desítkách stránek, značka má opravdu velmi dlouhou a bohatou historii. Navíc firma Kubus Sports je celkově velmi úspěšná i v distribuci značek které nevyrábí, ale jen prodává, jako je např. Naish, Giro, Nitro a mnoho dalších. Proto do nové sezony vstupuje s inovovaným logem a vše říkajícím sloganem „Kubus Sports – Home of Premium Brands“. Nutno říct, že to je slogan pravdivý a výstižný a že ve spolupráci s tímto výrobcem budeme i v budoucnu určitě pokračovat.

Naší kompletní nabídku od výrobce Prolimit najdete zde.

Albert Žegklitz

“ Kitující důchodce, který se windsurfingu a kiteboardingu aktivně věnuje už přes 25 let. Aktuálně ho můžete potkat jak se prohání s wingem na skejtu či snowboardu.”

Albert Žegklitz

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: