Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

PWA Bol report od Petra Čecha

Windsurfing 12/7/2022 3 minuty čtení

6.7. skončila první zastávka světového poháru PWA na chorvatském ostrově Brač, ve městě Bol. Závod měl nižší hodnost než klasická zastávka světáků, což znamenalo méně prizemoney, žádný livestream a výsledky se nepočítali do rankingu Word Tour. I přesto se na Bolu sjela světová špička slalomářek a slalomářů vyznávající No Rulers racing. Na startovní listině nechyběl téměř nikdo z top 10 riderů. Nezúčastnil se pouze Antonie Albeau a Sarah Quita. Z Českých řad nás zastupovala Adéla Rašková, Kristýna Piňosová, David Drka, Aleš Kaczur a já, Petr Čech.

Závod pouze na foilech

Díky trendu vrazit pod všechno foil se už minulou sezónu rada PWA rozhodla, že se bude závodit ve formátu open. Jednoduše řečeno je na jezdci, jestli si vezme foil nebo flosnu. Kvůli bezpečnosti je od této změny povinná helma a vesta, což všichni rideři svědomitě dodržují, protože slalom racing pod no rules se často neobejde bez kontaktu a to s foilem nikdo riskovat nechce. V mužské kategorii si každý rider může na závod přihlásit 4 prkna, 8 plachet a co se týče foilu tak 3 přední křídla, 3 zadní křídla, 2 fusselage a jednu nohu. U žen je to identické pouze s tím rozdílem že prkna můžou mít jen 3.

Většina jezdců si přihlásila jeden až tři foilboardy a zbytek prkna na flosnu. Je důležité říct, že nebylo málo jezdců, kteří si přihlásili pouze foilboardy.

Je lepší foil, nebo flosna?

Jak to teda je? Co je lepší flosna nebo foil? Už minulý rok Nicolas Goyard dokázal na PWA Tiberias, že lze vyhrát pouze s foilem. Tiberias bylo trochu kontroverzní, protože spoustu lidí (včetně mě) zastávalo názor, že se tak stalo hlavně díky místnímu poryvovému větru.

Závod na Bolu měl rozseknout jak to tedy bude když je vítr stálý. A to se taky stalo.

Vítězové

V mužích se vítězem stal Bruno Martiny (ITA-160), který odjel vše na foilu. Druhé místo bral Pierre Mortefon (F-14, teamrider Duotone), který také odjel vše na foilu. Třetí místo obsadil Matteo Iachino (ITA-140), ten pro změnu odjel 1 heat z 28 na flosně!!

Ať se vám to líbí nebo ne, foil je budoucnost. Z Bolu už víme, že dokud neřeže na 6.0, vítězí vždycky foil. Top speed na foilu je sice stále o trošku nižší než na flosně, zato na halsách foil opravu nemá konkurenci. 

Výsledky českého zastoupení

Pro Kristýnu a Davida šlo o první start na PWA. Pro Aleše první start vůbec! Kristýna měla pár rozjížděk zmatky, ale pak si ji podařilo probojovat i do finále, bylo z toho 12. místo. Áďa šla do posledního dne z 8. místa, ale bohužel po zlomení šroubu v mastu a dalších patáliích se po poslední eliminaci propadla na 10. místo. Vítězství brala Sara Wennekes (NED-33), na druhém Marion Mortefon (FRA-118) a třetí Helle Opedal (NOR-39).

Pro Aleše šlo o nabírání zkušeností, které jinak, než závoděním nezíská, 47.místo. Davidovi se podařilo párkrát dostat do čtvrtfinále a bylo z toho 39. místo. Mně se dařilo stabilně postupovat do čtvrtfinále, ale na semifinále mezi top 16 riderů na světě zatím nemám, 35. místo.  Na to že mám tuhle sezónu dva týdny na vodě, neměl jsem slalom foiboard, který mi na závod půjčil Maciek jsem s výsledkem spoko.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Foto z PWA naleznete zde.

Marek Potštýnský

“ Marek se ve Snowboardelu stará o oddělení WING a WINDSURFING. Ve windsurfingu patří k nejlepším freestyle jezdcům v ČR, hravě zvládl i foil windsurfing. Nově ho uhranula jízda na Wing foilu a dělá až neskutečné pokroky. V zimě se na něj můžete obrátit s dotazy ohledně freeski, protože skáče dobře, skáče rád....”

Marek Potštýnský

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: