Přeskočit na obsah
Sporty

Srovnávací test North Foil Speedster Combo a Speedster Combo GT

Kiteboarding 20/8/2018 3 minuty čtení

Mám rád kitesurfing, mám rád kitesurfing hodně a nejraději bych ho provozoval minimálně 3x týdně. Bohužel v našich podmínkách to není možné, tak se snažím za větrem dojíždět pokud možno každý víkend. Pro mě nejdostupnějsi spoty jsou Lipno, Nové Mlýny, rakouské Traunsee a menší rybníky kolem Českých Budějovic. Když není dobrá předpověď (nějaký orkán) tak vítr je vždy nahoru dolu a většinou slabý a nekvalitní. Vítr na Traunsee je oproti tomu stabilní, ale slabší. Řešením byl velký kite s depowerem  – Evo 14, Juice 18, velké prkno následně Alaia (žehlici prkno na vodu). Před dvěma lety jsem začal, převážně na Traunsee, vnímat prkna s velkou nohou, která se vznášejí na hladinou. Hydrofoily. Jezdily ve slabém větru kdy já měl problém s 18-kou a velkým prknem. To mě donutilo se o foiling začít zajímat. Koupil jsem svůj první foil a začal se učit. Myslím ze s kitem na vodě už jsem něco absolvoval, ale tady je vše co se ovládání prkna týče úplně obráceně. Trvalo mi 3 dny než jsem byl schopný zůstat stát na prkně delší dobu (do otočky) a udržet výšku. Následovaly krátké kousky levitace. V tu chvíli jsem si vzpomněl na první skluz s kitem v mých začátcích a euforii s tím spojenou.

Dnes jezdím jeden kite do všech větrných podmínek – Neo 10. V kombinaci s foilem se dá jezdit od cca 4 m/s. Spíše je to závislé v jakém větru lze ještě nastartovat kite. Při použití komoroveho kitu se použitelný rozsah větru posune ještě směrem níž.

Jezdím foil set North Speedster Combo a kombinuji s křídly Speedster GT.

Před prvním svezením na combu jsem jiz měl roční zkušenosti s klasickým foilem. Trvalo mi zhruba 3 dny si na jiný tvar křídla zvyknout. Combo má velkou plochu předního křídla a toto i zadní křídlo jsou zakončeny zahnutím na koncích. Foil jde do levitace v malé rychlosti a je hodně stabilní. Odpustí chyby při rozložení váhy a ve vlnách se tolik “nekýve” pod nohama. Nevýhoda je pocitově malá rychlost a menší obratnost. Při měření jsem s křídlem jel přes 45 km/h strapless. Díky velké stabilitě si dovolím jet s tímto foilem poměrně velkou rychlostí srovnatelnou s klasickou koncepci křídel.

Je vhodný na učení začátků levitace i pro následující zlepšování jízdních dovedností – sezení, otočky, skoky.

Křídla GT mají obvyklejší tvar. Při jízdě ihned cítíte ze to “jede”. Pro mě pocit jako jízda s autem se zataženou ruční brzdou u křídel Combo. Rychlost je cítit hned při prvních metrech. Nevýhoda je menší stabilita, nutnost se více věnovat jízdě a s tím související práce s prknem.

Jezdím většinou set Combo. Vyhovuje mi stabilita na učení a levitace v malé rychlosti při nedostatku větru. Tento foil můžu doporučit každému. Začátečníkům k rychlejším pokrokům v učení a ostatním na snadné pokroky při jízdě.

Když si na vodě půjčim od někoho jiné prkno, po krátké době hledám kde jezdí mé vlastní a vyhlížím jestli se neprovede výměna zpět. Druhá strana to má většinou stejné. Ten kdo má již zkušenosti bude potřebovat něco na tomto setu najezdit, aby přišel na chuť stabilitě na úkor jiných vlastností.

Martin Štindl

Lukáš Kasík

“ Ve Snowboardelu pracuje od roku 1998. Za tu dobu si prošel všemi pozicemi ve firmě. Odborník především na windsurfing, wingfoiling, paddleboarding a snowboarding.”

Lukáš Kasík

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: