Přeskočit na obsah
Sporty

Test bot Etnies Scout

Skateboarding 11/3/2014 3 minuty čtení

Web The Product of Boardom pro nás otestoval po Maraně další model – Etnies Scout z nové kolekce a nutno říct, že test byl opravdu důkladný a tří týdenní testování probíhalo převážně na území Indie. Jestli Vás Scout zaujal, vzhůru do toho!

Skejtový boty nosím od nepaměti. Fakt – už se ani nevzpomenu, kdy jsem měl na noze něco jinýho, než botu určenou na skate, pokud nepočítám domácí papuče. Když jsem řešil, co nosit na noze na třítýdenním neskejtovým tripu na jih Indie, nebylo krom nepraktických pohorek nebo prudce elegantních sandálů moc na výběr… teda jen do té doby, než jsem objevil Scouty od Etniesu.

Požadavek byl docela jednoduchej, ačkoli kritéria nebyly stanovený úplně nízko: potřeboval jsem lehkou botu, která dokáže odolat všem vnějším vlivům, který tahle jihoasijská země nabízí. Všechny možný extrémy od pláže přes džungli, samozřejmě hromady bordelu až po čajový plantáže v horách prochodit v jedněch botách? Celkem jsem nakonec ve Scoutech na jeden zátah nacestoval přes 15 000km a z toho zhruba 2 500 po zemi po těch nejbláznivějších místech světa a rozhodně to byla super zkušenost.

Každá cesta za humna začíná prvním krokem. Ty moje vedly přirozeně na palubu letadla do Istambulu a následně do Bombaje. Venku teplota kolem nuly, takže čekáte přinejmenším zkřehlý prsty, ale Scout i přes to, že je vyrobený de facto pouze ze síťoviny překvapivě dobře drží teplo. Samozřejmě to ale není do -10 na celý den. Následuje fáze polehávání/posedávání na letištích a v letadlech. Tady přichází ke slovu jedna z nejsilnějších vlastností Scoutu – pohodlí. Asi v životě jsem nezažil botu, do který vlezete rovnou z krabice a máte pocit, jako byste chodili v pohodlnějších ponožkách. Díky jednoduchý stavbě na botě není místo, kde by mohlo cokoli tlačit a díky materiálu se maximálně přizpůsobí tvaru nohy.

Jakmile skočíte rovnýma nohama do Indie, oceníte další přednost Scoutů a to je lehkost. Pokud máte občas při cestě metrem dojem, že tempo života u nás je hektický, v Indii má všechno diametrálně jiný měřítko, a proto oceníte, že díky lehkým botám, budete stíhat tempo chaosu kolem vás. Díky podrážce z jednoho kusu STI pěny pouze s malý přídavkem gumy na nejnamáhanějších místech na spodku boty je Scout opravdu neskutečně lehký (ve finálním porovnání na kuchyňské váze skoro o polovinu než již zmiňované sandály!).

Pohodlí ještě umocňuje měkká vnitřní vložka. Jelikož si do všech bot na chození dávám vlastní ortopedické, zprvu mi docela vadilo, že vložky nejdou vyndat, ale nakonec se ukázaly jako hodně pohodlné, takže jsem toho ani nelitoval. Detail, který mě zarazil je, že ani po chození na boso ani po vyprání ze skoro černé barvy při návratu, zůstal na vložce cestovatelský design s mapkou a žralokem prakticky jako nový.

Z hlediska praktičnosti Scout taky hodně překvapil. Lehkost a pohodlí už jsem zmiňoval, díky jednoduché stavbě není moc šancí na výrobní defekt. Síťovina zase zaručí, že z bot snadno vyklepete písek z pláže. Zajímavý je pak pásek kolem paty, který ji lehce stahuje (do boty si musíte pomoct palcem nebo lžící) a díky tomu je bota stabilnější, což jsem musel ocenit na výletu do džungle, kde se údajně zkušený průvodce ztratil a my se pak museli plazit místy, která měla k cestě tak daleko, jak je to jen možné.

Nemůžu si pomoct – Scout je výborná bota prostě na všechno (i na skejtu má výborný boardfeel, ale síťovka nemá proti gripu moc šancí). Jsem rád, že skate značky si konečně uvědomily, že proces vstupu korporací do skate odvětví může fungovat i obráceně a že jsou schopné vyrobit nejenom botu, která dokáže dobře konkurovat značkám zaměřeným původně pouze na volnočasovou obuv, ale že je díky technologii , zpracování a jednoduchosti myšlenky dokáže i v mnohém překonat. Zkrátka nejlepší obrana je útok!

Zde můžete boty Etnies Scout zakoupit: eshop Snowboardel

 

 

Lukáš Kasík

“ Ve Snowboardelu pracuje od roku 1998. Za tu dobu si prošel všemi pozicemi ve firmě. Odborník především na windsurfing, wingfoiling, paddleboarding a snowboarding.”

Lukáš Kasík

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: