Přeskočit na obsah
Sporty_web_1

Test: Duotone Evo versus Evo SLS

Kiteboarding 3/3/2021 5 minut čtení

V tomto článku bych se chtěl podělit o své poznatky a porovnání kitů Evo 12 a Evo 12 SLS. Předesílám, že nejsem žádnej top rider, killer nebo wakestyler, ale běžnej jezdec kategorie „pokročilý turista“. Protože je ale takových kiterů myslím u nás převážná většina, tak právě pro ně by toto moje laické srovnání mohlo být zajímavé a snad i přínosné.

Evo, a to ve velikosti 12 a 9 (pro mých 95kg zcela dostačují setup) jezdím už leta a myslím že tento kite mám velmi dobře přečtený.  Vyhovuje mi největší univerzálnost z toho co Duotone nabízí, Evo lze použít v podstatě k jakékoliv disciplíně, což je obrovská výhoda. Oproti Rebelu, kterého jsem jezdil předtím, neshledávám nějakou znatelnou nevýhodu tří místo pěti žeber, co se týče rozsahu a stability tak pro běžného jezdce je ten rozdíl opravdu minimální. Naopak, díky jen třem žebrům je kite znatelně lehčí, jednodušší a v neposlední řadě i o něco levnější. Za mě samá pozitiva. Jsem toho názoru, že pětižebrové kity do budoucna pomalu vymizí, protože skutečně není nějaký zásadní důvod mít 5 žeber když stačí 3.

S Evem ve velikosti 12, aktuální ročník 2020/2021, jsem v letošní zimě najel na snowkitu víc než 500 km  a kite je to opravdu skvělý. Díky opět pěkně kulaté náběžce startuje na sněhu úplně sám a zadní start jsem použil jen zcela výjimečně, ve větru kdy se ve vzduchu už neudržely ani komory. Naopak jsem Evo 12 udržel na sněhu v pohodě i ve větru kolem 15 m/s, co víc si přát. Evo 12, prostě naprostá spokojenost.

Proto jsem byl velmi nažhavený na nové Evo SLS (strong-light-superior), což je zásadní novinka ze stáje značky Duotone. Podařilo se mi získat jeden z prvních kusů Evo SLS 12 co dorazil k nám do Snowboardelu a shodou okolností hned následující den jsem ho mohl otestovat na sněhu a natočit s ním poctivých 30 km. K nějakému definitivnímu a dlouhodobému test resultu to samozřejmě nestačí, ale protože se jedná v podstatě o přímé srovnání kdy mám standardní Evo hodně zažité, tak si myslím že moje poznatky jsou relevantní a vypovídající.

Pojďme se tedy podívat v čem se oba kity liší. Dle tvrzení výrobce je SLS úplně jiný kite než klasická verze. Co se týče tvaru (shapu), tak o tom se sice nikde nějak exaktně nepíše, ale můj pocit je, že tvar je v podstatě stejný, nebo hodně, hodně podobný. Na sebe jsem oba kity nedával, ale nějaký rozdíl v shapu opravdu nevidím. První co člověk zaregistruje při seznámení s kitem je váha, respektive materiál Penta TX, ze kterého je vyrobena náběžka a centrální žebro, místo doposud běžného dacronu. Rozdíl ve váze u velikosti 12 má být 560 g a byť to vypadá jako málo (co je to půl kila, že?) tak musím říct, že je to skutečně hodně znát. Penta TX je jako papír, ve srovnání s dacronem je rozdíl obrovský. Právě ten rozdíl ve váze je největší benefit od kterého se pak odvíjejí všechny další rozdíly v letových vlastnostech. Penta TX má být o 15% lehčí než Dacron a současně má mít o 50% menší průtažnost. K tomu je prý 5x odolnější proti roztržení… Impozantní vlastnosti, uvidíme jak se to projeví ve vzduchu…

Vrchlík kitu je stejně jako u klasické verze z prověřeného materiálu Trinity TX, který používá Duotone u všech svých kitů. Výrobce tvrdí že došlo ještě k určité optimalizaci celé konstrukce, co se týče skladby materiálu. Je to možné, ale konkrétní rozdíly nejsem schopen posoudit.

Další co mi hned padlo do oka je vývaz – ten je oproti klasické verzi z ultratenkých lajn Flite99, které vypadají jako nitě. Výrobce tvrdí že se tím zmenší letový odpor, což je samozřejmě pravda, otázka je jestli ten rozdíl bude vůbec rozeznatelný.
Toto jsou ty největší rozdíly, které jsou ihned vidět, zbytek je stejný nebo podobný jako u všech Duotone kitů. Ještě je třeba zmínit velmi povedený design (barvy u Eva SLS jsou dvě, light grey a blue), já mám verzi blue a podle mě je to pecka, oproti minulosti je to nesrovnatelné.

Evo 12 SLS jsem zkoušel na sněhu za téměř ideálních podmínek – jasno, velmi stálý, ale slabý vítr kolem 2-5 m/s. Můžu tedy hodnotit jen celkový projev a jak se to chová v low endu, na high end bude třeba ještě počkat.První pocit když se dostane kite do vzduchu je stabilita – i díky stálému větru kite drží ve vzduchu jak přibitý. Současně je okamžitě cítit ta nízká váha – kite letí velmi lehce, drží krásně nad hlavou i když vítr padá ke 2 m/s kdy začínají pomalu couvat i komory.

Po zesílení větru a rozjezdu (snowboard, podklad hnusnej drncavej napůl zmrzlej firn) se ukazují benefity SLS – díky tuhosti Penta TX materiálu je okamžitě poznat že kostra kitu je znatelně tužší a tvrdší než u klasiky. Kite je prostě celkově pevnější, výrazně méně se kroutí, hlavně při energickém řídícím pokynu – drží stále svůj tvar a proto i o hodně rychleji točí. To je velký a znatelný rozdíl. Tah na baru je velmi podobný jako u klasické verze (já to mám vždy na soft setting, mám to tak prostě rád), tam žádný velký rozdíl nevidím. Po několika kilometrech kdy trochu dolaďuji nastavení baru a dostávám kite „do ruky“ si už jízdu jenom užívám. Jak jsem již psal – lehkost, stabilita, tuhost kostry a tím rychlost při obrátkách, to jsou hlavní přednosti SLS ve srovnání s klasickou verzí. Po hodině jízdy už mám Evo SLS tak v ruce že na něj vůbec nemusím koukat a vždycky vím kde je. Fouká kolem  5 m/s což úplně stačí a být na zemi sníh místo jarního firn hnusu, tak by to byla skutečně pohádka.

Po asi 2,5 hodinách a 30km jízdy končím, protože vydrncaná kolena už dál drncat odmítají. Přistání svépomocí je stejné jako u klasického Eva – pokud je vítr tak slabý, že se dá strhnout na ucho tak, aby kite spadnul na náběžku, tak je to v pohodě, pokud je vítr silnější, tak je třeba poprosit někoho z okolních čumilů, aby Vám to složil. Pokud nikdo kolem není, tak holt odstřelit a doručkovat ke kitu po lajně… normálka.

Z prvního testu jsem tedy nadšen, kite splnil všechna moje očekávání a téměř vše co o něm uvádí i výrobce. Díky výrazně nižší váze bude určitě skvělý i na foil, což byl druhý důvod proč jsem ho chtěl.

Naskýtá se samozřejmě otázka jestli tyto lepší vlastnosti stojí za poměrně výrazně vyšší cenu (rozdil v našich MOC je pro velikost 12m 4510 Kč). Na to není jasná odpověď. I klasické Evo je skvělý kite, který nikoho nezklame. Můj názor je ten, že to je o náročnosti každého soudruha. Běžný rider určitě vystačí i s klasickou verzí, pokud chce člověk víc a je ochoten pustit chlup, pak má určitě smysl jít do SLS. Ten rozdíl je velký a znatelný a tomu cenovému rozdílu určitě odpovídá. Můj názor.

Na závěr jeden zhoršovák, aby to nevyznělo že jenom chválím – u SLS verze je také úplně nový bag, který je z mého pohledu spíš zhoršovák, hlavně pro použití v zimě. Je jednodušší, menší, kompaktnější, ale má zásadní nevýhodu – malá kapsička na příslušenství je zcela nesmyslně umístěna úplně uvnitř, takže když z toho chcete něco vyndat tak musí jít nejdřív ven celý kite. To by se dalo ještě přežít, horší je že u bagu není žádná klasická větší kapsa, jak tomu bylo doposud, takže termoska, sváča, či cokoliv jiného co byl člověk zvyklý dát do bagu je out a musí se to řešit jinak. Do bagu dáte jenom kite a k němu ještě případně bar, to je vše.. Nevím kdo to takhle vymyslel a proč, ale podle ohlasů ostatních nejsem sám kdo to považuje za nesmysl…je třeba se s tím smířit…

Albert Žegklitz

“ Kitující důchodce, který se windsurfingu a kiteboardingu aktivně věnuje už přes 25 let. Aktuálně ho můžete potkat jak se prohání s wingem na skejtu či snowboardu.”

Albert Žegklitz

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: