Přeskočit na obsah
Sporty

Test snowboardů na sezonu 2018/19 – Shops 1st try – Alpbachtal

Snowboarding 24/1/2018 5 minut čtení

Koncem ledna 2018 jsme se zúčastnili celoevropského testu snowboardových značek v rakouském středisku Alpbachtal. Rezort Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau není moc známý, protože leží ve stínů velikánů jako je Zillertal Arena nebo Hochzillertal. Středisko se nám líbilo a milovníkům freeridu jeho návštěvu vřele doporučujeme. Pod svahem bylo stanové městečko, ve kterém jsme měli možnost vybrat cokoliv nabídky snb značek na sezonu 18/19. Z námi prodávaných značek jsme našli všechno, co jsme chtěli – Ride, K2, Lib tech, Gnu, Burton, Nitro, Good boards, Rossignol nebo Union. Ve středu městečka jsme našli českou stopu v podobě plzeňské značky Horsefeathers – děkujeme za doplňování tekutin.

První zastávkou byla značka Good boards, kde se nám věnoval zakladatel Pepa Holub, který sice žije v Německu, ale jak už jméno napovídá, je to krajan… Vzhledem k podmínkám jsme vybrali freeridové mašiny. Radim – Flash XWide 170 cm a já model Capra – směrovka s useklou patkou a rozšířenou špičkou. Všechny Goody jsou spíše tvrdší prkna určená pro zkušenější jezdce, kteří ocení spíše carvingový potenciál než odpouštění jizdních chyb.  Obě námi testované prkna patřili k tomu „hodnějšímu“ díky nose rockeru. Radim si pochvaloval na Flashi překvapivě dobrou ovladatelnost i přes jeho délku. Capra velmi dobře plavala v prašanu a kratší patka umožnovala kratší oblouky mezi stromy. Designy s dřevěným základem jsou velmi zajímavé a Good board vždy s jistotou poznáte. Pepa montuje na testovací prkna vázání UNION. Vázání fungují dobře, pumpy jdou dobře do ruky, bohužel na naše Insana má Union hodně uzký heelcap. Při výběru Union doporučujeme vždy vyzkoušet s vaší botou…

Další zastávkou byla značka LIB tech. Vybrali jsme si modely Tr. Rice PRO a Skunk Ape. Radim se Skunk Apem byl více spokojen v prašanu díky mírnému setbacku. Já na „Pročku“ už méně, protože se jedná o klasický twin a musel jsem s více soustředit na zadní nohu. Na sjezdovce už jsme si jízdu užili oba. Hranění na Magne-traction je trochu jiné než klasické rovné hraně. Libtecháři říkají, že hrana více drží na ledě – to je určitě pravda, ale já mám spíše pocit nejistoty a to především v backsidovém oblouku. Obě prkna, ale fungovala tak, jak mají a ani jeden jsme neměli pocit nějakého nepředvídatelného chování. Obě prkna jsou více freestylově orientovaná než jsme u délek 165W očekávali. Velký propadák bylo vázání. Bentmetal bylo jednoznačně nejhorší vázání za oba dva testovací dny. Přední strap který nedržel na svém místě, podivně měkká patka, pumpy s krátkým chodem a zcela nesmyslně široká špička baseplatu.

Když už jsme byli u těch „křivých“ hran, další rundou byl Rossignol a modely XV a Krypto. Moc vyvedený designy s průhledem do dřevěného jádra. Obě prkna mají poctivý setback a bylo nám jasný, že to bude v prašanu fungovat. Magne-traction zase napovídala, že ledovým dojezdu k lanovce budeme v pohodě. Výjezd nahoru a už víme, co je potřeba změnit. Výrobcem doporučená vzdálenost nohou je mnohem menší než u konkurence a přestože jsme měli prkna dlouhá 165 (XW), které by měla být pro jezdce vysoké 185-195, jsme si připadali jak na monoski. Inzerty mají poloh dost, takže se jedná spíš o detail a poznatek, který musíme zohlednit při montáži Rossignolů. Samotná jízda byla taková, jakou jsme očekávali. Velký rocker a dlouhá špička je v prašanu vždycky dobrá volba. Na sjezdovce se zdá XV měkčí a má poměrně malý pop. Vhodné spíše pro pohodové/pohodlné jezdce než dynamické drtiče. Krypto bylo podle Radima na sjezdovce vyváženější a v tomto ohledu se dá doporučit jako univerzální prkno sjezdovka/prašan. U vázání Rossignol je poznat, že se nejedná o významnou konkurenci pro ostatní značky… u tohoto hodnocení raději zůstaneme.

Nitro mělo jeden z největších stánků a šíře testovací kontingentu byla obrovská. Radim jako velkonohý habán zvolil klasiku – Magnum. Já zabrousil do WoodCarveru. Magnum bylo v podstatě nejtvrdší prkno, který jsme měli v hledáčku. V tomto ohledu je to spíše sjezdovková záležitost navíc podpořená Power Pods. PowerPods je odpověď Nitra na Magne traction. V místě stání je hrana vyboulená ven a tím pádem se lépe zařezává. Díky široké špici dobře plave v prašanu, ale je to spíš na dlouhé širé pláně než na hopsání lesem. WoodCarver má poměrně úzkou špičku a v prašanu jsem musel být opatrný na přední nohu. Na sjezdovce je prkno jako doma. Rychlý přestup z hrany na hranu a dodává dostatečnou oporu díky tvrdší patce boardu. Nitro vázání jsou klasikou a pumpy fungují tak, jak mají. Přestože jsme měli tvrdý model Phantom, přišel nám oproti konkurenci trochu měkčí. Tento dojem dělá hodně vypolstrovaný nártový strap. Pokud máte rádi měkčí feeling, Nitro bude dobrá volba.

Ride sice známe jako svý boty, ale na příští sezonu jsou v nabídce novinky, který stojí za vyzkoušení. Nový model MNT pig je freeridový model s hranatým shapem WarPigu. Díky němu je špička široká a dobře „nabírá“ prašan. Probrání na patce má spíše designový význam. Jízda na switch byla v pohodě, podobně jako s klasickou patkou. Mountain Pig má podobný projev jako Berzerker, ale s o něco tvrdší patkou. Radim zvolil WarPig, který byl v letošní sezoně jedno z nejžádanějších modelů Ridu. Pro sezonu 18/19 přibydou velkosti XS pro holky a XL pro pořádný chlapy. Bohužel v testu byla jen velikost L, ale o to milejší překvapení, že po jízdách na 165-170 dlouhých prknech, Radim carvoval po sjezdovce jak za mlada. Dokonce i prašan na tomhle 154cm dlouhým cvalíkovi byl v pohodě. Warpig je překvapivě univerzální prkno a doufáme, že i na českém konzervativním trhu se brzo prosadí. Vázání jsme si nechali namontovat model Capo s novými pumpami. Ty fungují naprosto špičkově a jejich masivní konstrukce vzbuzuje dojem nesmrtelnosti.

K2 snowboards v posledních letech hodně obměnil řadu. Krátký a široký specialitky jako je Cool Bean nebo Party Platter se v jejich nabídce již zabydlely. Novinkou na 2018/19 je model Overboard, který nás zaujal hned první, když jsme si plánovali, do čeho půjdeme u kádvojky. Overboard se bude vyrábět pouze v délce 165. Prkno je v prašanu naprosto nedostižný v ovladatelnosti. I když nás po dvou dnech prášení dost bolely nohy, tak Overboard nás vrátil do hry. Naprostá pecka, široká špička tě furt drží nad sněhem a poměrně úzká záď poslouchá zadní nohu na slovo. Radim byl prvních 200 metrů trochu nejistý ohledně soudů, ale když jsme projeli celou trať, byl stejně nadšený jako já… Druhý kolo už jsme věděli, s čím máme tu čest a dali jsme na plný pecky jak horní planinu, tak les. Závěr po sjezdovce byl opět milým překvapení. Overboard je super i na carving…  Nebude se jednat asi o nejprodávanější model značky, ale pro mě je to jasný favorit. Vázání K2 Formula fungovalo tak, jak má. Dohromady byl komplet příjemně lehký. V návalu dojmů jsme si zapomněli prkno vyfotit, tak si musíme vystačit fotkou od White Lines – díky

Vyzkoušeli jsme ještě Burton a Bataleon, bohužel v nevyhovujících rozměrech… prostě neměli prkna na pořádný chlapy…

Sepsal Lukáš Kasík v testování podpořen Radim Procházkou

Lukáš Kasík

“ Ve Snowboardelu pracuje od roku 1998. Za tu dobu si prošel všemi pozicemi ve firmě. Odborník především na windsurfing, wingfoiling, paddleboarding a snowboarding.”

Lukáš Kasík

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: