Přeskočit na obsah
Sporty

Windsurfing foiling

Windsurfing 29/3/2021 3 minuty čtení

Windsurfing foiling? Revoluce do slabého větru? Každý to někde už viděl, dočetl se o tom, nebo narazil na nějaké fotky na internetu. Ať už z toho máte pozitivní nebo negativní pocit, určitě si říkáte, jaké to asi je.

Zda bude WS foiling (také známý jako windfoiling) úspěšný a přivede každého windsurfaře na tento nový styl windsurfingu? Jinými slovy, bude foiling budoucností windsurfingu? To nevíme, ale určitě se jedná minimálně o zajímavý doplněk a pro někoho i novou WS vášeň.

Kritici mají mnoho argumentů proti foilingu, například mohou namítnout, že je to nebezpečné, nebo drahé a že to nikdy nebude taková zábava jako WS v 10m/s.

Něco je pravda, něco ne. Windsurfing foiling není nebezpečný a pravděpodobnost, že se vám něco stane je pouze při kopání nohama ve vodě. To, že WS foiling je drahý, pravda je, ale dá se ušetřit koupí WS prkna, které je foil ready, nebo univerzálního prkna, které je vhodné jak na WS foiling, tak i na wingfoiling. O zábavu nemusíte mít strach, foil vám udělá z poryvového nebo slabého dne parádní ježdění. 

Moje zkušenost s wind-foilingem je taková , že to byl super doplněk ke klasickému ježdění, když třeba nebyla dobrá předpověď (a buďme upřímní, ideální předpověď pro WS v ČR není ani zdaleka tak často, jak bychom si všichni přáli). V takové dny jsem střídal windsurfing a foiling dle aktuálních podmínek a celkový dojem z ježdění to zachránilo. Nebo když jsem viděl v Chorvatsku nejezditelné offshore podmínky, hodně poryvové, tak by to na klasické windsurfu vůbec nešlo, takhle mi foil udělal krásný den, nastrojil jsem to nejmenší co jsem měl a začala zábava downwind a upwind otoček s plachtou 3.6m. Moje konečné skóre WS dní po sezóně bylo dvě třetiny foiling a jedna třetina windsurfing. To asi mluví za vše. 

Jaké prkno vybrat na Windsurf freeride foiling?

Prkno přímo na to určené

Já osobně doporučuji prkna přímo na windsurf foiling. Vždy dosáhnete nejlepšího možného vyladění a ovládání produktem, který je přímo na to určený. Moderní WS foil prkna jsou hodně krátká, zadní poutko je přímo nad mastem foilu a kastlík na stěžeň je posunutý co nejvíce dozadu. Nemusíte mít ani nijak velký výtlak, když už letíte, tak je to jedno. Důležité je vzít výtlak se kterým se budete cítit pohodlně při obratech a při vytahování plachty. Já s 83kg se cítím nejlépe na Goya Air Bolt pro 105L, které je vhodné i na Freestyle foiling. Pro začátečníky s mojí váhou se hodí board o výtlaku 110-140L s přihlédnutím na vaše windsurfingové dovednosti.

Prkno, které je foilready

Většina lidí bude chtít prkno, které je vhodné jak na WS, tak na foiling. V takovém případě nezapomeňte posunout jezdec v mast tracku co nejvíce dozadu a připravte se na více vzpřímenou jízdu. V nabídce máme prkna značky Goya, Proton PRO a Bolt Pro, které jsou foil ready a v kombinaci s celokarbonovým foile TAHE se jedná o super spojení. Pro fajnšmekry je možné objednat celokarbonový foil MFC Helios, se kterým dosáhnete nejlepšího možného freeracefoil pocitu a maximální rychlosti.

  

Univerzální boardy

Prkna na WS/WING/SUP foiling? I takové se dělají. Pokud se nedokážete rozhodnout co vás více láká? V nabídce máme prkna jako I-99 Volare 130 L, nebo SIC MAUI MARLIN 127 L. Můžete s nimi vyzkoušet WS foiling, wing foiling a nebo plovák používat i jako SUP do vln (SIC MARLIN). Pokud u těchto prken chcete zkusit obě možnosti, doporučuji zakoupit foil 1300-1700cm2. Který je vhodný jak na wing, tak na WS foil, např. NSP AIRWAVE 1325  pro jezdce do 80kg, nad 80 Kg určitě NSP AIRWAVE 1700.

Plachty vhodné na foiling

Na foiling můžete používat, jakoukoliv plachtu. Výrobci přicházejí s plachtami přímo určenými na foiling a i takové je možné u nás objednat. Tyto plachty jsou lehčí a mají větší dakronový luff panel, díky tomu se plachta i ve slabém větru lépe nafoukne a dosáhnete ještě jednoduššího rozjezdu ve slabém větru.Ať už se rozhodnete jít jakoukoliv cestou: freeride foiling, freerace foiling, nebo Freestyle foiling, vždy pečlivě zvažte výběr prkna a foilu.  

Pokud si nevíte rady s výběrem, neváhejte se na nás obrátit, společně určitě najdeme ideální řešení ušité přímo vám na míru.

Marek Potštýnský

“ Marek se ve Snowboardelu stará o oddělení WING a WINDSURFING. Ve windsurfingu patří k nejlepším freestyle jezdcům v ČR, hravě zvládl i foil windsurfing. Nově ho uhranula jízda na Wing foilu a dělá až neskutečné pokroky. V zimě se na něj můžete obrátit s dotazy ohledně freeski, protože skáče dobře, skáče rád....”

Marek Potštýnský

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: