Přeskočit na obsah
Sporty

Wing SUP nová zábava pro rodiny

Wing 31/3/2021 3 minuty čtení

Už jste slyšeli o Wing SUPu?

Hledáte, jak doplnit další aktivitu k vašemu paddleboardu a windsurfing na SUPu vás neláká? Jak zabavit děti u vody, které už nebaví pádlovat, a nebo byste se chtěli naučit ten nový cool sport Wingfoiling? Wing SUP je to pravé,  tento nový sport bude trendem léta 2021, tak jako byl před pár léty paddleboard. Ať už jste Wing SUP virgins nebo jste už měli možnost tento nový sport vyzkoušet a chcete se dozvědět víc, jste tady správně. V tomto článku se dozvíte vše potřebné, abyste si letošní léto, a vlastně i jaro a podzim, s paddleboardem užili na 100 procent.

Znáte ty situace, přijeli jste k vodě, máte u sebe nafukovací paddleboard a zrovna celkem fouká, říkáte si, že bude problém, aby vás ten vítr někam neodnesl? Ještě loni byste radši na vodu nešli a čekali, než trochu přestane foukat. Letos už nemusíte trpět ve vyhnanství na břehu, stačí vytáhnout z kufru Wing, nafouknout a hurá na vodu.

Pro koho je sport vhodný?

Nemusíte mít žádný strach, tento sport není složitý a je vhodný i pro začátečníky a děti. Během pár minut pochopíte, jak wing ovládat a budete jezdit sem tam. A když náhodou přestane foukat a budete daleko od břehu? Žádný problém, lehnete si na paddleboard, wing položíte na zadní část a pomocí rukou odpádlujete ke břehu. Wing Suping se dá provozovat prakticky kdekoliv, kde fouká aspoň trochu vítr a je dostatečně veliká vodní plocha.

Co je potřeba na Wing SUP?

Klasický nafukovací allround paddleboard, který běžně používáte na vyjížďky, doplněný nalepovací středovou ploutví, nebo Duotone drift stopperem a samozřejmě Wing.

Nalepovací středovou ploutev, či drift stopper je třeba připevnit lehce za střed paddleboardu tak, aby vás to při jízdě nesnášelo po větru a board plul pořád rovně. Duotone drift stopper je ideální řešení, protože připevnění je pouze popruhem a záležitostí několika sekund.

Pokud již vlastníte board se středovou ploutví, tak již potřebujete pouze wing.

Výběr wingu na začátek není složitý, na trhu je několik značek a ceny začínají na jedenácti tisících u značek jako WattSup, ale pozor premiové wingy světových značek se mohou vyšplhat až na více než dvojnásobek. Pro děti jsou ideální wingy o velikosti 2,5-4,0 m2, pro dospělé od 4.0-6.0 m2 dle váhy a a výšky jezdce.

Jak na to?

První kroky s wingem je dobré dělat na břehu. Ideálně v lehkém větru, zkoušet wing otáčet a dostat do jízdní pozice.  Zkuste si držet wing ve větru pouze jednou rukou, za madlo na náběhové straně wingu, wing by měl letět ve větru v neutrální pozici. Tato neutrální pozice vám kdykoliv umožní držet wing k přenesení do vody, ale také vám ulehčí začátek postavení se na paddleboard a nasměrování prkna do směru jízdy. Na břehu Vám tyto úkony budou připadat jednoduché, ale na vodě to bude o něco složitější, takže začátek na břehu Vám rozhodně ulehčí pokrok a pomůže vyvarovat se crashům, kterými byste pravděpodobně bavili své okolí.

Další krok je už na vodě. Nezapomeňte mít wing i paddleboard připevněný za leash, abyste o ně hned při prvním svezení nepřišli. Wing si otočte madly do vody po směru větru, bude Vám  sloužit jako opora k postupnému postavení se na prkno. Nejdříve si na paddleboard klekněte, zvedněte wing z vody a zkuste se rozjet. Jakmile budete zvládat ovládání wingu v kleče, můžete začít jezdit ve stoje.

Wing SUP jako mezikrok k Wingfoilingu.

Pokud se Vám WingSuping zalíbil a přijde vám, že už vše ovládáte a nemáte se kam posouvat, nezoufejte. Přesně pro Vás je další logický krok přejít na wingSUPfoiling, který Vám opět doplní hladinu adrenalinu. Zde už je třeba zakoupit pevné prkno, či nafukovací  wingboard například STX iFoil, které májí box na připevnění foilu. Pokud nechcete mít hodně prken, na trhu jsou i takové plováky, které zvládají opravdu vše, například SIC Maui Marlin 7.8. Universální plovák se kterým, můžete paddleboardovat, wingovat, wingfoilovat, ale také windsurf foilovat. Vhodné foily na začátek mají plochu předního křídla 1500-2500 cm2 a kratší mast okolo 70 cm. Např. NSP Hydrofoil Airwave 1700, 2000, 2500 cm2   

Pokud stále nevíte, zda zakoupit wing? Na jaro a léto chystáme testovací dny Snowboardel, kde se budete moc rozhodnout, zda wing za to stojí.

Marek Potštýnský

“ Marek se ve Snowboardelu stará o oddělení WING a WINDSURFING. Ve windsurfingu patří k nejlepším freestyle jezdcům v ČR, hravě zvládl i foil windsurfing. Nově ho uhranula jízda na Wing foilu a dělá až neskutečné pokroky. V zimě se na něj můžete obrátit s dotazy ohledně freeski, protože skáče dobře, skáče rád....”

Marek Potštýnský

Další články

shop

Mrkněte na náš e-shop

Kategorie co právě letí: